|
1
registreret Hanskrist
1809
gæster og
456
søgemaskiner online. |
|
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Fri tro
|
Vi er i en tråd hvor der er ytret ønske om at vi hver især med vore egne ord beskriver vores "tro". Om vi har en sådan.
Jeg synes nu du Tikka skal byde ind.
Det giver overhovedet ingen mening at du konstant skal belære Gud og hver mand om at kristendommen er hjernespind og Paulus "Bibel"fundamentalist Skriftfundamentalist, - at det er Bogstaven der skænker os TROEN (at vi kan læse os til TROEN (transportere os selv til TROEN via vores fornufts læse evner)). 2 Kor 3 står og griner dig op i hovedet. Og 1 Kor 2 også og Rom 7 og 8 også - ja hele Corpus Paulus flækker af grin over dine påstande.
Eneste tro hos dig er din tro om Paulus og din tro om at de kristne ligger under for hjernespind.
Nok om det Tikka - vi har hørt om det i årevis og kan det forfra og bagfra og de fleste af os er uenige med dig også Paulus forskningen og alle teologer og religions videnskabs folk der beskæftiger sig med det kristne trosliv og dets tilhørende SPIRITUALITET.
Også Kristian Leth - han siger for at forstå Paulus er det pneuma begrebet hos Paulus vi må forstå (begrebet om Guds Ånd i menneskers liv).
|
|
|
|