|
1
registreret
(1 usynlig),
936
gæster og
308
søgemaskiner online. |
|
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Tikka
Emne: Re: Fri tro
|
Tanken er:
Selvom troen er rettet mod Kristus, så er det Gud, der er kilden til kraften.
Det er Gud, der har brudt dødens lov ved at oprejse Kristus, og derfor er troen i sidste ende en tillid til, at Gud har magten over døden.
Så når Paulus skrev, at troen kommer i kraft af Kristi ord, skal det forstås på den måde, mener jeg, at der ingen tro er, hvis ikke man tror på opstandelsen.
Opstandelsestroen godtgør, at Ånden er en realitet – og ja, at Kristus lever, og derfra Paulus fik Kristi ord, som han forkyndte.
Så Paulus’ åbenbaring af Kristi ord, som er Guds ord, og forkyndelsen af dette gør, at Gud har brudt dødens lov, så Ånden bliver en "ny kraft", mennesket kan iklæde sig.
Åbenbaring blev til tro. En virkelighed Paulus gav videre, til de som ville modtage hans ord som sandhed, og gøre det til deres eget ved åndens medvirken. Troen er derfor ikke en følelse, men en sikker vished – en virkelighed for den troende, der selvfølgelig ikke er følelsesløs.
Man kan vel også stille sig det spørgsmål: Hvorfor skulle Jesus dø, hvis hans tro var baseret på en følelse
.
|
|
|
|