annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Gymnasie billede
Hvem er online?
0 registrerede 39 gæster og 213 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Egen tro - og andres...

Citat:
Arne:

Jeg føler ikke, at jeg blev kontaktet.
Vi mødtes - til min totale overraskelse - og det var og er for mig universets guddommeligheds kærlighed (indsigt - omsorg) her til os mennesker - netop her til mig - via Kristus - en meget, meget lille del af universets totale guddommelighed - og alligevel totalt ufatteligt stort.
For mig umuligt at reducere til: Gud.


"Jeg føler ikke, at jeg blev kontaktet.
Vi mødtes"


"Vi mødtes"

Hvem mødtes? Den ene må være dig og hvem er den anden? Ihvertfald ikke Jesus der er Kristus (og ej heller Gud som du ikke tror på) - men hvem så er det du mødte? Det kan ikke være Guds Kærlighed Kristus udgydt i vore HJERTER gennem HELLIGÅNDEN da du ikke tror på Gud og det kan jo ej heller være Kristus da du ikke tror på Gud.

"Jeg føler ikke, at jeg blev kontaktet.
Vi mødtes - til min totale overraskelse"


"til min totale overraskelse"

Argghh - næppe den totale overraskelse - du må have bestilt en rejse til Grækenland og en udflugt hvori indgik en vandring op ad et bjerg til en ortodoks kirke med det der Kristus Ikon. Så ihvertfald ikke nogen total overraskelse. Du har tydeligvis haft dine meninger om tingene før du køber den rejse. De stærkeste oplevelser vi mennesker har er næsten altid forbundet med fysiske strabadserende anstrengelser. Hjernen belønner fysiske anstrengelser sådan er hjernens evolutions biologiske kemi nu engang indrettet.


Vi mødtes - til min totale overraskelse - og det var og er for mig universets guddommeligheds kærlighed (indsigt - omsorg) her til os mennesker - netop her til mig - via Kristus

Indsigt???? Siger agnostikeren Arne der påstår at det åndelige har vi lige så lidt indsigt i og forståelse af som myrer har på computere.

Hvorfor bruger du betegnelsen eller benævnelsen Kristus når du ikke tror på Gud. Det giver jo overhovedet ingen mening.

Hvorfor erklæres Jesus at være Kristus? Alle svar herpå forudsætter Gud. Så hvordan vil et menneske som dig der ikke tror på Gud forklarer at Jesus er Kristus.


Noget til dig via Kristus blandt andet "indsigt" og "universets guddommeligheds kærlighed".

Big Bang som du ikke kan se dig selv ud af (og som er medvirkende årsag til at du afviser Gud) har intet at gøre med "guddommeligheds kærlighed". Det er en teori fuldstændig klinisk renset for enhver "guddommeligheds kærlighed".

At noget er guddommeligt skyldes at det er et Guds Udtryk har sin kilde/årsag i Gud - væren fra Gud.


Du har fremhævet den ortodokse kirke og kristendom som du hævder står dig meget nær - hvad tror du "de" siger til at du ikke tror på Gud. Og at vi ikke møder Gud i Jesus Kristus?

Tror godt du kender svaret - du ville blive smidt ud på røv og albuer hvis du begyndte at prædike og skrive for dem som du gør på Trosfrihed - de ville ikke overhovedet have at gøre med dine skriverier.


Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
28/10/2025 11:24
Misforståelsen
af somo
25/10/2025 09:24
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Nyheder fra DR
Covid-19 ikke længere mere dødelig end..
29/10/2025 09:57
Legetøjsbutiks vildledning fører til b..
29/10/2025 09:37
Formodet flugtbilist anholdt efter døds..
29/10/2025 09:23
Danmarks Idrætsforbund tror på 40 dans..
29/10/2025 09:09
I Rusland og Ukraine er der meldinger om..
29/10/2025 08:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Landsret dømmer to eks-politiledere for..
29/10/2025 08:16
Staten eksproprierer færgehavn i stedet..
29/10/2025 07:58
Covid og influenza har ramt samme dødel..
29/10/2025 07:46
Israel vil igen overholde våbenhvile ef..
29/10/2025 07:30
Sydbank løfter sit overskud og præcise..
29/10/2025 07:14