annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Et kig ud af vinduet i Rødhus
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen ,(1 usynlig), 51 gæster og 1038 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Egen tro - og andres

I skal lære sandheden at kende, og sandheden skal gøre jer frie!

Du mener vel ikke at man må lyve - at det du kalder åndelighed betyder at alt kan være sandt?

"Åndelighed er jo ikke naturvidenskab"

Nu er det svært for en agnostiker som dig at kunne tale om åndelighed og det er også meget uklart hvad du mener med åndelighed da du er agnostiker og aldrig har udvist tegn på SPIRITUALITET - på religiøs spirituel åndelig intelligens - som du jo også igennem årene har gjort grin med som den agnostiker du konstant sværger til.

Naturvidenskab og åndelighed er igennem 2000 år blevet drøftet under TRO og VIDEN.

Sandheden gælder både indenfor TRO (det religiøse spirituelle åndelige) og indenfor VIDEN eller videnskab.

Man kan ikke sige hvad som helst om Jesus Kristus som du gør uden at man taler usandt som du har gjort rigtig meget. Dette klæder ingen mennesker derfor jeg siger vi skal efterstræbe sandheden og hvad der er op og ned i det vi drøfter.

Åndelighed som du pludselig bruger selv om du er agnostiker lyder hult da du aldrig har udvist nogen former for religiøs spirituel åndelig intelligens - iøvrigt benægter du at en sådan findes selv om naturvidenskab nu støtter op om at en sådan intelligens findes som der findes kropslig intelligens og musikalsk intelligens og matematisk intelligens og sproglig intelligens med flere - der er 9 intelligenser.

Nu misforstår du åndelighed som hjernespind - at det betyder man kan tro og mene hvad som helst - men sådan har åndelighed aldrig været forstået.

Netop de mest religiøse spirituelle åndelige begavede mennesker går meget op i sandheden og at tale sandt - og netop ikke vrøvle og mene man kan tro hvad som helst.

At lyve og bedrage og opdigte ting skal man holde sig fra.

Vi skal lære sandheden at kende, og sandheden skal gøre os frie!

Jesus siger jeg er Vejen, Sandheden og Livet.


Jeg kender ingen mennesker med religiøs spirituel åndelig intelligens der ikke efterstræber at tale sandt om tingene - undgå at opdigte og tro hvad som helst der intet belæg er for. Netop fordi man ikke vil føre mennesker bag lyset.

Tro betyder jo ikke som du opfatter det som at alt kan være sandt fordi det enkelte menneske kan tro hvad som helst.

I fx de kristne tros spørgsmål skal man tale sandt om de åndelige spirituelle forhold - som disse fx er blevet os Åbenbaret i Jesus Kristus. Og Jesus Kristus Åbenbarer at Gud ikke er en fremmed fjern ukendt Gud - ja i Jesus Kristus er Gud kommet os nær som VIRKELIGHED gennem sin Ånd - Helligånden.

Du hævder det modsatte af Jesus Kristus - at vi fx ikke har kendskab til vores virkelighed med Gud og at vi ingen Guds erfaringer har.

Det må du gerne hævde blot er det Anti Jesus Kristus påstande du konstant gør dig til talsmand for. Og det må du sådan set også - blot kan du ikke forbinde disse dine tros synspunkter (denne din åndelighed) med Jesus Kristus da han hævder det modsatte af hvad du står for.

Nå du er agnostiker og derfor giver det ingen mening at tale med dig om de religiøse spirituelle åndelige åbenbarings -erfaringer da du er total blank - altså du har ingen af disse erfaringer. Derfor misforstår du tro som værende noget vi ikke kan vide noget om - men dette er en misforståelse Tro og Viden.
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
07/09/2025 15:31
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Misforståelsen
af somo
05/09/2025 07:53
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Nyheder fra DR
Londons metro strejker frem til fredag
07/09/2025 20:53
Trump deltager i US Open med Rolex
07/09/2025 20:44
Amnesty: Storbritanniens anholdelser til..
07/09/2025 20:38
Israel bomber beboelsesejendom i Gaza By..
07/09/2025 20:37
Flotte danske resultater i vild McIlroy-..
07/09/2025 19:55
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kobberrød måne skinner over flere sted..
07/09/2025 19:01
Kristeligt Dagblad mener: Kulturens kern..
07/09/2025 18:00
Han har præget dansk politik, men aldri..
07/09/2025 18:00
I ny og næ må man slå et slag for spr..
07/09/2025 18:00
Donald Trump laver sjov med dem. Men der..
07/09/2025 18:00