0
registrerede
11
gæster og
136
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Tanker - idéer - visioner.
|
I dag skriver dagbladet Information´s chefredaktør Rune Lykkeberg om Immanuel Kant og hans første hovedværk: Kritikken af den rene fornuft fra 1781 bl.a.:
Problemet er ifølge Kant, at fornuften har en tilbøjelighed til at gå ud over sine egne grænser og lave Gudsbeviser og svare på spørgsmålet om, universet har en begyndelse. Det afgørende for Kant er, at vi ikke behøver kulturelle overleveringer, traditionens dogmer eller konservative værdier for at begrænse fornuften. Det er fornuftens egne opgave at drage grænser for sig selv. Det er dette arbejde, han kalder for kritik. Den kritik er jeg enig med Kant i. Og jeg mener tillige, at vi i vores fornuftshovmod - med al vores teknologi - har beskadiget denne klode langt ud over al rimelighed - måske endda så meget, at vi udrydder os selv.
Daoismens idé om ikke at forstyrre naturen har nok været kendt endnu længere tilbage end myten om at spise af Kundskabens Træ i Paradisets Have for efterfølgende at misbruge den opnåede kundskab.
Vil vi drukne i CO2 - eller vil vi skabe næsten uendelige mængder af energi ved at efterligne Solens fusions-atomkraft?
Mvh. Arne.
|
|
|
|