annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 411 gæster og 89 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: AT VÆRE ET TRÆ

Ja, det er ikke de halshuggede juletræer, jeg tænker på, men det høje læhegn, som min genbo har plantet lige vest for mig for nu mange år siden, som består af mange forskellige slags træer, og som jeg daglig ser fra min bopæl på østsiden af vejen mellem os – skønne, skønne levende træer, der ligesom danser i vinden – hver på sin måde.

Det frister mig til at søge at fornemme, hvordan det er at være et af disse levende væsener, der står dér, med rødderne godt ned i jorden og ”armene” højt løftet mod himlen.
Jeg ved jo godt, at det ikke er noget, jeg kan leve mig ind i – og dog – måske en lille bitte smule.
Træernes væren – umuligt at fatte – men vidunderligt – det bliver jeg mindet om hver dag – blot jeg ser over mod vest.

Jeg har læst et sted, at træer kan kommunikere med hinanden gennem deres rødder, og jeg ved jo, at de med deres blade modtager solens energi, så de kan indfange luftens CO2, beholde kulstoffet til egen vækst, og udskille ilten til luften – lige modsat af, hvad vi mennesker gør – og hvad vores maskiner gør: Sviner med afbrænding og CO2.
Læhegnet er lige vest for mig, så det betyder, at vestenvinden giver mig både læ, CO2-renset og iltet luft – om sommeren.

Er ”naturen blot noget billigt skidt”, som nogen har sagt?
Nej, nej, nej – naturen er ikke til for vores skyld – som vi stupidt og egoistisk har antaget.

Vi er selv en del af naturen – ikke hævet over den øvrige natur, men i et gensidigt afhængighedsforhold.
Lige nu – præget af klimakrisen – begynder vi at indse det.

For os drejer det hele sig kun om os selv, men i den store sammenhæng er vi kun ”en brik i spillet” – i en verden, hvis eksistens – hvis væren – vi ikke fatter.

I det daglige er verdens væren en selvfølge, men i virkeligheden er denne væren totalt ufattelig.
Naturvidenskaben er jo stedet at spørge, men mig bekendt har de kun to mulige svar. Det ene er, at verden er skabt ud af intet, hvad jo er ufatteligt.
Og det andet mulige svar er, at verden er evig, som - om muligt - er endnu mere ufatteligt.

Så mens jeg nyder samværet med de dansende træer, erkender jeg, at de er et mirakel – og dertil, at jeg også selv er det.
Og inspireres til at handle derefter – til at elske livet og verdens mirakuløse væren.

Jeg fristes til at kalde det guddommeligt, selv om det ord er for småt blinker

M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - ærbødighed, mådehold, empati, harmoni, kærlighed smiler heart
Seneste indlæg
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Misforståelsen
af somo
02/11/2025 07:27
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Nyheder fra DR
Mand anholdt for at befamle Mexicos præ..
05/11/2025 21:02
Flere hundrede svenske træer skal bruge..
05/11/2025 21:00
Vind en gravplads ved siden af en berøm..
05/11/2025 18:57
Fifa laver ny fredspris og vil uddele de..
05/11/2025 18:55
Politiet leder efter 19-årig pige
05/11/2025 18:04
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Flymotor rev sig løs på startbanen i d..
05/11/2025 22:15
USA's transportminister varsler færre f..
05/11/2025 21:20
Dommer afviser Pfizer-anmodning i budkri..
05/11/2025 20:35
443 svenske fyrretræer skal bruges til ..
05/11/2025 20:27
Dansk Erhverv roser ny karakterskala: Vi..
05/11/2025 18:56