annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Blue Mind og Green Mind
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 73 gæster og 215 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Idealsamfundet som blev væk

I denne tråd var vi en overgang inde på spørgsmålet om den fri vilje i forhold til forbrydelæse og straf.

Dagbladet Informtion bringer i dag en kronik - som desværre kun abonnenter kan linke til - der handler om "de indsatte" - altså de fængslede.
Citat:
Dagens kronikør har lært meget ved at arbejde blandt de indsatte på landets fængsler.
skriver bladets redaktør - og hvad er det så kronikøren, Dorte Staffen Andersen, der er underviser, konsulent og frivillig, har lært?

Her er nogle citater fra kronikken, der har denne overskrift:
»De indsatte har lært mig, at al vold i bund og grund bygger på angst«]
Citat:
Hvem kan lære mig mest om betydningen af adgang til vand? Den, der har undværet – eller den, der har haft adgang til vand?

I de seneste år er det uden tvivl, de klienter og elever jeg har undervist i billedkunst i de danske fængsler, der har lært mig, at den der har undværet, kan lære mig lige så meget, som den der har haft.

De ligner mig og mange andre så meget: Utilpassede, ensomme, vrede, angste, sorgfulde, stædige, misbrugende, misbrugte, misforståede, glemte eller psykisk syge. Samtidig er de ærlige, intelligente, nysgerrige, skamfulde, tålmodige, respektfulde, taknemmelige, tillidsfulde, hjælpsomme, humoristiske og talentfulde.

De har lært mig, at det er menneskeligt at begå fejl, og at det er menneskeligt at begå umenneskelige handlinger. De har lært mig, at alle lever med risikoen for at begå fejl og umenneskelige handlinger. De har lært mig, at dette er et grundvilkår, som ingen kan undslå sig.

De har lært mig, at vold kommer af magtesløshed og den vrede, der følger med, af angst eller af tab af mening, og at vold er et forsøg på at få kontrol over magtesløsheden, angsten eller meningsløsheden.

De har lært mig, at det er tungt at begå kriminelle handlinger. De har lært mig, at det er skamfuldt, at det hævner sig og kommer tilbage som afsavn, traumer, mareridt, angst, forfølgelse, trusler, hævn, gæld, bitterhed, skyld og fortrydelse.

Nogle lærte mig, at straffen ikke er det værste, men at det værste er at have begået noget umenneskeligt.

Det er jo noget helt andet end de billeder, vi får af kriminelle på TV's krimier bank

Lever vi i en stupid og barbarisk tid?

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Misforståelsen
af somo
02/09/2025 09:15
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
Thorbjørn Olesen slutter åbningsdagen ..
04/09/2025 21:57
Borgmester afviser søgsmål mod Miljøs..
04/09/2025 21:15
En død og flere såret ved knivstikkeri..
04/09/2025 20:39
Dansk Flygtningehjælp efter dødeligt m..
04/09/2025 20:18
Nyt jordskælv har ramt Afghanistan
04/09/2025 19:46
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Rubio: Anerkendelse af en palæstinensis..
04/09/2025 19:09
Randers-borgmester vil efteruddanne ansa..
04/09/2025 19:04
Israel hævder at kontrollere 40 procent..
04/09/2025 18:50
For 500 år siden var han Danmarks mest ..
04/09/2025 18:00
Aarhus-band leder efter tro, håb og til..
04/09/2025 18:00