annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 509 gæster og 203 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Hvad er retfærdighed?


Arne:
Citat:
Men når du skriver:
Citat:
- den kærlighed man kan give et medmenneske i denne sammenhæng kommer fra gud ... så man har intet at rose sig af, æren tilkommer gud.
så kan jeg rigtig meget følge dig, hvis jeg udskifter ordet "Gud" med "hvad der ligger bag verdens væren" - og som nogle i overmod bilder sig ind at kende.

" ... som nogle i overmod bilder sig ind at kende."

SVAR: Mener du dermed, at Jesus ikke kendte, den gud hvis ord han i bjergprædiken fremsagde, og som du inspireres af til oplevelsen af næstekærligheds følelsen?

Citat:
barmhjertighed for mig er en følelse, som bjergprædikenen inspirerer til, og som leder til følelsen: næstekærlighed.
Det er for mig oplevelse - hinsides forståelse

Det er ellers mit indtryk, at når man havde set/kender Jesus, kender man faderen.

Jesus sagde til ham: »Jeg er vejen og sandheden og livet; ingen kommer til Faderen uden ved mig. Kender I mig, vil I også kende min fader. Og fra nu af kender I ham og har set ham.« Johannes 14:6-7

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Arne:
Citat:
Moses fik jo heller ikke meget svar ved "den brændende tornebusk":
Citat:
Gud svarede Moses: »Jeg er den, jeg er!«

SVAR: Hvad du mener, Moses ikke fik svar på om gud, ved jeg ikke, men det fremgår af teksten, der er tale om hebræernes gud – Abrahams, Isaks og Jakobs gud – altså den gud Jesus kaldte far.


Gud sagde videre til Moses: »Sådan skal du sige til israelitterne: Jahve, jeres fædres Gud, Abrahams Gud, Isaks Gud og Jakobs Gud, har sendt mig til jer. Det er mit navn til evig tid, og sådan skal jeg kaldes i slægt efter slægt.

Gå nu og kald Israels ældste sammen, og sig til dem: Herren, jeres fædres Gud, Abrahams, Isaks og Jakobs Gud, har vist sig for mig og sagt: ›Jeg er opmærksom på jer og på det, der er overgået jer i Egypten, og jeg har besluttet at føre jer bort fra lidelsen i Egypten, til kana'anæernes, hittitternes, amoritternes, perizzitternes, hivvitternes og jebusitternes land, et land, der flyder med mælk og honning.‹ De vil høre på dig, og sammen med Israels ældste skal du gå til Egyptens konge og sige til ham: ›Herren, hebræernes Gud, har mødt os. Lad os få lov til at gå tre dagsrejser ud i ørkenen og ofre til Herren vores Gud.‹
2 Mosebog 3:15-18
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/2_Mos/3


Måske du kan oplyse, hvilke information du savner, som du mener, gud ikke gav Moses.


Gud er den han vil være – det vil sige, at intet er umuligt for gud.

Men ellers er gud jo først og fremmest ånd, og skal tilbedes som sådan ifølge Jesu ord.


***

Inspiration er åbenbart virksom.

"Tyven Redoine Faid er for anden gang lykkes med at flygte fra et fransk fængsel på opsigtsvækkende vis."


"Faid er kendt i Frankrig for sin lange karriere som kriminel, hvilket han tidligere har ladet sig interviewe om til diverse tv-shows og har skrevet bøger om.

Her har han sagt, at han er inspireret af gangsterfilm som "Scarface" og "Heat"."

https://www.dr.dk/nyheder/udland/fransk-fangeflugt-med-hjaelp-af-helikopter

Måske han skulle pålægges at læse bjergprædiken, når han omsætter inspiration til handling.


¨¨¨¨

Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
Voldsomt jordskælv rammer Filippinerne ..
08/06/2026 02:02
Antallet af bekræftede tilfælde af ebo..
08/06/2026 00:46
Ny fortolkning af Henrik Ibsen-drama hyl..
07/06/2026 23:21
Christian Eriksen faldt om under kamp - ..
07/06/2026 21:06
Iran vil give et 'smertefuldt' modsvar e..
07/06/2026 20:50
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Israels militær angriber flere mål i I..
08/06/2026 01:37
Xi forud for besøg hos Kim Jong-un: Bå..
08/06/2026 01:09
Kraftigt jordskælv nær Filippinerne sk..
08/06/2026 00:12
Forskningsinstitut advarer om voksende f..
08/06/2026 00:04
Trump: Israel har ikke andet valg end at..
07/06/2026 23:00