annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand efterår
Hvem er online?
0 registrerede 8 gæster og 173 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Mennesket og verden

Hej Tikka.

Du må være ret godt inde i Bibelen og dens tilblivelse, siden du kender til oprindelsen af fortællingen om den utro kvinde i Johannes-evangeliet, og som jeg fandt noget om her:
Citat:
Det er ganske rigtigt sandsynligt, at det nævnte afsnit ikke er en del af det oprindelige evangelium, men er en senere tilføjelse bl. a. fordi sprog og stil afviger noget fra det, vi ellers kender fra Johannes-evangeliet. Men dette forhindrer ikke, at det nævnte afsnit er en pålidelig fortælling – hvis det ikke var tilfældet, ville beretningen slet ikke være kommet med i Ny Testamente!
At du så hævder, at der er forskel på dem, der ville stene kvinden og Romerbrevets "myndigheder":
Citat:
Alle skal underordne sig under de myndigheder, som står over dem, for der findes ingen myndighed, som ikke er fra Gud, og de, som findes, er forordnet af Gud.
har jeg lidt svært ved at tage alvorligt blinker

Men nu til dit spørgsmål, som jeg åbenbart ikke før har været opmærksom på:
Hvordan jeg vil praktiserer "altomfattende kærlighed" over for forbrydere?

Hvis forbryderen er født som et uskyldigt barn, må der jo være sket noget, som har ført til kriminel adfærd. Opgaven må jo så være, at hjælpe forbryderen fri af denne adfærd. Det gælder selvfølgelig også, hvis forbryderen er født med kriminelle arveanlæg.
Rent praktisk må det selvfølgelig sikres at kriminaliteten ikke fortsætter, og udover indespærring er der jo også mulighed for at bruge fodlænke evt. kombineret med samfundstjeneste, hvis det kan give tilstrækkelig sikkerhed.

Dét, der så efter min mening må være samfundets hovedopgave, er at hjælpe forbryderen fri af sine kriminelle tilbøjeligheder.
Her tænkerjeg på psykologisk indsigt og hjælp (psykoterapi) - altså at se kriminel adfærd snarere som noget, der ligner sygdom end som blot kriminel adfærd.
Ultrakort: Hjælp i stedet for hævn - og en straffelov indrettet derefter.

Jeg kan ikke se, at dét skulle være så svært - det ville være mere medmenneskeligt - og nok ikke nær så kostbart, som det nuværende straffesystem med "gratis kost og logi i fængslerne" blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
31/07/2025 08:18
Lys
af Arne Thomsen
30/07/2025 19:06
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
God første samtale mellem Zelenskyj og ..
31/07/2025 15:32
Svensker får livstid for rolle i brutal..
31/07/2025 11:43
Mindst 44 personer er døde efter intens..
31/07/2025 11:11
Suspekts nye shotsrør møder kritik fra..
31/07/2025 11:03
Flere tilfælde af bedrageri over for æ..
31/07/2025 10:04
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Libanons præsident vil have Hizbollah a..
31/07/2025 13:48
Uheld på sjællandsk motorvej standser ..
31/07/2025 13:18
For første gang er en anglikansk ærkeb..
31/07/2025 13:10
E20 Kolding i vestgående retning genåb..
31/07/2025 13:00
Gazastriben er et tragisk og sørgeligt ..
31/07/2025 12:45