annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Gymnasie billede
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 81 gæster og 108 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Universets kærlighed


Nej, Zenia, de ægte Einstein citater er samlet af de biografer, som har studeret hans liv og hvoraf flere kendte ham personligt. Nogle af Einstein biografierne blev skrevet mens han levede, og han har selv godkendt indholdet.

Efter han blev kendt som "verdens klogeste mand" har journalister næsten belejret ham og spurgt om hans mening om alle mulige ting, også om meget som han ikke havde forstand på. Hans udtalelser blev ofte forvandsket af journalisterne, og enhver der påstod, at Einstein havde sagt dette eller hint blev taget for pålydende.

Man kan kende de ægte Einstein citater på, at de enten er meget dybsindige, så man skal tænke meget over, hvad han egentlig mente, eller også er de humoristiske, som da han sagde: "Det sværeste at forstå i verden er indkomstskatten.

De bedste citater stammer fra hans diskussioner med andre forskere, men de er også de sværeste at forstå, for de talte meget i metaforer. Det er bl.a. grunden til, at mange tror, at han var kristen, når han reelt var fritænker (ateist), men han ville ikke slås i hartkorn med andre ateister eller med nogen religiøse bevægelser.

Han voksede op med den jødiske religion og var meget troende i nogle år, men i 12 års alderen afsvor han enhver gudetro og blev fritænker, da religionen stred imod hans logiske sans. Men han følte sig meget andægtig overfor universets kolossale størrelse og mange gåder, så han kaldte sine følelser for en "kosmisk religion". Han håbede, at denne metafor kunne medvirke til at afskaffe troen på personlige guder, som han anså var symboler på dumhed og uvidenhed.

Alt dette har vi dels fra ham selv og dels fra mennesker, der stod ham nær. Han rejste altid rundt med en bog af Madame Blavatsky, som var en af teosofferne bag Krishnamurti, og skrev sine ideer ned i margenen. Man antager, at det var theosofiens kringlede metafysiske forklaringer, der inspirerede ham til at tænke utradtionelt, for han har aldrig givet udtryk for teosofiske tanker.

Nu vil du nok få at vide af Plathans, at jeg "ikke kender en skid til Einstein", selv om jeg har alle hans bøger og forstår relativitetsteorierne og også er blevet undervist af forskere på Niels Bohr instituttet, der kendte ham personligt. ler

Mvh

Ole Bjørn :o)


Seneste indlæg
Lys
af Anonym
18/07/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
EU's strammer-klub enige om mål for asy..
18/07/2025 17:38
Bolsonaro skal bære fodlænke og har f..
18/07/2025 16:26
To kvinder tiltalt for menneskehandel og..
18/07/2025 15:46
Søndag stopper sporarbejde på to stræ..
18/07/2025 15:41
Britiske myndigheder advarer mod at lade..
18/07/2025 15:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Politiet undersøger anmeldelse om hærv..
18/07/2025 16:15
Mindst tre personer meldes dræbt i muli..
18/07/2025 16:09
Kristian Ditlev Jensen: Er buddhisme mer..
18/07/2025 16:00
”Det er skæbnens ironi”: En umage f..
18/07/2025 16:00
Nyt studie: Et af havets store mysterier..
18/07/2025 16:00