annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Paul Tillich
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 616 gæster og 51 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Ove
Emne: Re: At forholde sig til demens.

Ove: ”Selv om folk ikke er troende, tror man alligevel "på sagen" - ja, man efterlever i stort omfang evangeliernes centrale budskab”.
Simon: ” - Ikke-troende eller decideret ateister/agnostikere, tror bare ikke noget som helst derom, de lever bare uden gudetro og favoriserer en række sandsynlige forklaringer i fx filosofiske betragtninger indenfor utallige forhold i (erhvervs-)livet.

Hej Simon!

Ateister og teister henviser dermed til det metafysiske eller oversanselige, idet Guds eksistens hverken kan bevises eller modbevises.

Af andet fælles gods kan nævnes, at både ateister og teister har en samvittighed. Derfor er det naturligt for både troende og ikke-troende at få dårlig samvittighed, for eksempel hvis en opgave på et plejehjem ikke er blevet udført – og meget andet selvfølgelig.

Den sædvanlige religiøse tydning af menneskets samvittighed går ud på, at er den er skabt (indblæst) af Gud, der ved skabelsen har stillet alle lige. Der findes flere fortolkninger, for eksempel betegnes samvittigheden som ”loven”, idet alle så at sige er født med evnen til at få dårlig samvittighed.

Andre fortolkninger går på, at ”gode gerninger” i virkeligheden er Guds gode gerninger, der altså udføres af mennesker – og det uanset om de pågældende er teister eller ateister. Den religiøse tydning er, at Gud gør brug af alle mennesker, for eksempel når en ateist tager sig af et dement familiemedlem. Her henvises blandt andet til Paulus, der skriver: ”I Ham (Kristus) lever og er vi” (ikke ordret citeret). I et andet Paulus-udsagn hedder det, at kun én er god, nemlig Kristus. Denne tolkning bygger på, at alle mennesker i princippet er onde, idet alle gode gerninger, altså næstekærlighed i praksis, dybest set udvirkes af Kristus.

Endelig skal nævnes, at teologer og andre fagfolk, der udfører den slags analyser og tolkninger, ikke nødvendigvis er troende. Flere teologer, heraf enkelt folkekirkepræster, er ateister og/eller har erklæret, at de ikke tror på en overnaturlig almægtig guddom. Men fravær af troen på en almægtig Gud udelukker ikke, at de pågældende som fagfolk kan forkynde evangeliet og/eller udarbejde diverse faglige analyser af trosspørgsmål.

Med venlig hilsen
Ove
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
Tidligere minister Birte Weiss er død
15/03/2026 12:02
Øresundstunnelen spærret i retning mod..
15/03/2026 11:43
Tivoli-Garden pudser formen af på træn..
15/03/2026 11:01
Fire palæstinensere dræbt af israelske..
15/03/2026 07:32
Person anholdt efter knivstikkeri i Aarh..
15/03/2026 07:27
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Japansk mand vier sit liv til dyrene eft..
15/03/2026 11:00
Tidligere minister Birte Weiss er død -..
15/03/2026 10:04
Mette F. takker nordiske lande og Canada..
15/03/2026 09:57
Solouheld i Øresundstunnellen spærrer ..
15/03/2026 09:42
Svenske anklagere kræver kaptajn på sa..
15/03/2026 09:26