annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Delfin i Aalborg Nørresundby
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 428 gæster og 152 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Kvantefysisk sammenfiltring


At Arne må lide af en form for åndelig masochisme er vel efterhånden ret åbenbart. Hvorfor han søger sin egen fornedrelse er derimod en gåde, medmindre det skyldes samme form for mangel på tankevirksomhed, der får nogle mennesker til at "male sig selv op i et hjørne". Han har efterhånden udtømt enhver mulighed for at slippe ud af situationen med en smule af æren i behold.

Det er også åbenbart, at man ikke kan argumentere med Arne. Han er parat til at benægte alt, også hvad han selv har skrevet. På den ene side hævder han, at videnskaben søger at skjule sin manglende viden for folk. På den anden side citerer han masser af videnskabsfolk der alle fortæller om manglerne i vor viden. Man kan faktisk ikke åbne nogen populærvidenskabelig bog uden at finde beskrivelser af vanskeligheden i at forene vore 3 forskellige fysiske verdensbilleder, relativitetsteorierne, kvantemekanikken og termodynamikken, og Einstein og Bohr har diskuteret problemet siden 1920.

Der er næppe nogen studerende i dag der ikke kender til denne mangel på viden, så at påstå, at vi skjuler den for ungdommen er rent ud hul i hovedet, for både TV og aviser er jævnligt fyldt med beretninger om, at man i LHC'en i Cern leder efter partikler, der kan udfylde manglerne i vore verdensbilleder.

Men hvor vigtigt er det for menigmand at kende til manglerne i standardmodellen eller til teorierne om flerdimensionale rum. De eneste der har gavn af det ud over forskerne er science fiction forfatterne, som kan hente inspiration til de fantastiske fremtidsvisioner, som genren underholder os med.

Men måske ligger der i disse epos'er kimen til den af Einstein efterlyste kosmiske religion. En tro på en fremtid uden guder, og hvor menneskene står for "miraklerne" gennem videnskabens udvikling. Temaet er jo det samme som i religionerne, kampen mellem det gode og onde i mennesket. Vi behøver ingen guder til at forklare årsagen til denne kamp. Den har har biologien, sociologien og hjerneforskningen allerede givet os en mere realistisk forklaring på, og de har givet os viden til at påvirke udfaldet af denne kamp, hvor religionerne har slået fejl.

Jeg gider ikke spilde mere tid på at gendrive Arnes misfortolkninger. Arne må sejle sin egen sø, og hvis nogen er naive nok til at fæste lid til hans løgne, er det deres egen sag. Vi, som stadig har vores fornuft i behold kan fortsætte vores liv i håbet og troen på en bedre fremtid for vore efterkommere. Vores tilværelse skal ikke styres af religionernes fejltagelser.

Vi har det godt her i vores lille land. Ikke på grund af religionen, men på grund af et højt videnskabeligt vidensniveau og en høj folkeoplysning.

May that force be with you. smiler

Ole Bjørn :o)



Seneste indlæg
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Misforståelsen
af somo
02/11/2025 07:27
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Nyheder fra DR
Forfatter til digtsamling om psykisk vol..
07/11/2025 14:09
Den norske stat frifindes for brud på m..
07/11/2025 14:04
Ikeas overskud skrumper
07/11/2025 13:37
Spansk politi anholder 13 personer mistÃ..
07/11/2025 13:25
Syriens præsident fjernes fra sanktions..
07/11/2025 13:12
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Regeringen indgår aftale om forbud mod ..
07/11/2025 12:34
Regeringen vil indføre aldersgrænse pÃ..
07/11/2025 12:25
Novo Nordisk sætter kritiseret kampagne..
07/11/2025 12:24
Bispekandidat: Vi er nødt til at gøre ..
07/11/2025 12:24
Aagaard vil tvinge manglende CO2-redukti..
07/11/2025 12:00