annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 53 gæster og 112 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Hvad har du lært af debatten?

Hej Zenia.

Så fik jeg set lidt mere på EKIM (klik) - og de over 100 siders introduktion.

Her er afsnittet om Tilgivelse (på side 28):
Citat:
Ifølge Kurset er tilgivelse vor specielle funktion,som ændrer vor opfattelse af andre fra, at de er "fjender" (specielle had-forhold) eller "frelser-afguder"(specielle kærligheds-forhold) til, at de bliver brødre og venner.

Dette sker ved, at vi fjerner alle vore skyldprojektioner fra dem.
Tilgivelse er det, der udtrykker Kristi vision eller miraklet, der ser alle mennesker forenet som Guds Sønner ved, at vi ser bort fra de tilsyneladende forskelle, som kun afspejler vor egen adskillelse fra Gud.

Det, at vi opfatter synd (at andre kan angribe og gøre os ondt), gør det derfor umuligt for os at tilgive.

Tilgivelse er erkendelsen af, at vi i virkeligheden selv har gjort det, vi troede andre gjorde imod os, da ingen andre end vi selv kan frarøve os Guds fred.
Som det udtrykkes i Kurset, tilgiver vi derfor andre for det, de ikke har gjort imod os, og ikke for det de har gjort.

(Let læsevenligt redigeret af mig)
Det siger jo ikke så lidt om, hvor radikalt hele kursets tankegang søger at ændre vores sind.

Jeg skal i hvert fald nok have lidt tid til at vænne mig til, at f.eks. Adolf Hitler bliver "min broder og ven", men når jeg møder kærligheds-udstrålingen fra "min" Kristus Ikon og tænker på beretningen om ordene fra den korsfæstede Kristus:
Citat:
"Fader, tilgiv dem, thi de ved ikke, hvad de gør" (Lukasevangeliet 23,34)
og når jeg tænker over, hvor lidt vi mennesker egentlig er styret af vores fornuft og frie vilje - og hvor meget vi er styret af vore følelser og stærke kræfter fra vores ubevidste (eller underbevidste), så bliver der jo betydeligt meget mindre at fordømme - og mindre at tilgive.

Idéen (fra kristendommen) om Faderen, Sønnen og Helligånden, hvor sidstnævnte kan hjælpe os tilbage til urtilstanden - før vores ”ego” dominerede (fra buddhismen) - og vendte os væk fra Gud - den er jo vidunderlig smuk: ”Vejen hjem til Gud".

Det ser for mig foreløbig ud til at være det basale indhold af dette kursus, som hævder ikke at være en religion, men som jo er ”sit eget univers” (og samtidig noget, der tjenes penge på – på typisk amerikansk vis).

Jeg vil se mere på det - i den takt jeg kan fordøje det blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Lys
af Hanskrist
21/07/2025 12:00
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
92-årig dansk mand død efter kæntring..
21/07/2025 18:08
S til erhvervsdrivende efter Nets-nedbru..
21/07/2025 16:50
Behandlingen af syreres asylsager genopt..
21/07/2025 16:12
Rekordmange redninger af folk i havsnød..
21/07/2025 15:58
Den belgiske konge kalder situationen i ..
21/07/2025 15:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Minister: Nets-nedbrud blev ikke håndte..
21/07/2025 16:56
Narkosmuglere søger mod mindre skandina..
21/07/2025 16:53
Bør Vestens beskytte Ukraines luftrum?
21/07/2025 16:00
Nyt studie viser, at en tydelig opdragel..
21/07/2025 16:00
Vi skal være europæere med hjertet –..
21/07/2025 16:00