annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen ,(1 usynlig), 145 gæster og 122 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: VÆREN - IKKE-VÆREN

Kære Arne

Du skriver:

Citat:
Ateisme forekommer mig at være for primitivt, og religiøse udtryk forekommer mig at være alt for små og snævre i forhold til, hvad jeg tror er sandhed: Noget for os mennesker ufatteligt stort bag - og i - verdens væren.


Kan vi ikke indkredse dette lidt?

Når jeg stiller spørgsmålet - kan du forklare begyndelsen? - så er jeg godt klar over at jeg stiller et stort spørgsmål. Måske det ikke kan besvares. Det aner jeg ikke noget om. Men det kunne da være interessant at stille det til Sadhguru. Det er lidt mit håb at spørgsmålet når frem til ham.

Krishna folkene kommer desuden med dette svar:

http://www.krishna.com/who-are-we-how-did-we-get-here-and-why

Men er det begyndelsen? På min hjemmeside stiller jeg ikke spørgsmålstegn ved denne begyndelse, men jeg siger heller ikke at det er begyndelsen. For mig er spørgsmålet - kan du forklare begyndelsen?

Det vil du nok mene er for meget for os mennesker...at vi ikke magter at besvare det og det kan du meget vel have ret i. Vi må således allesammen indtage uvidenhedsrollen. Men måske Sadhguru (eller andre) kan forklare begyndelsen for os. Det ved vi heller ikke noget om. Hvad er Sadhguru´s tilgang til dette spørgsmål? Og til Krishna folkenes svar?

Som sagt vil jeg gerne lave en hjemmeside med jer andre, så...? Jeg er jo ikke alvidende og alt sådan noget, men bare et menneske som gerne vil stille nogle spørgsmål. Har som sagt fået kontakt med denne herre (https://twitter.com/dinasharanadas ) og han vil gerne citeres for dette: "Dette er et interessant spørgsmål Jan har bragt op. Vi har endnu ikke endelige svar. Jeg ville være interesseret i at have mere information."

Spørgsmålet som jeg har bragt op er følgende...kan vi allesammen begynde som Brahmaer?

For mig handler det om at lave en behagelig og interessant hjemmeside.

Der er ikke tale om at starte nye religioner eller pådutte andre mennesker noget.

Jeg tænker lidt på at have en citat kasse = https://asitis.com/6/6.html

Og en artikel kasse.

Lige nu har jeg kun den første kasse klar. Den er mit udgangspunkt. Jeg har desuden tænkt mig at have et billede af Krishna på forsiden = så er der noget behageligt at kigge på eller inspireres af = https://en.wikipedia.org/wiki/Krishna

Your friend forever

Jan
Seneste indlæg
Troens frihed
af Hanskrist
11/06/2025 00:42
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Folk valfarter til Folkemødet på Bornh..
11/06/2025 09:48
Rasmus Jarlov tager orlov
11/06/2025 08:59
Ikea tilbagekalder hvidløgspresser: Met..
11/06/2025 08:47
Hovedvej på Vestsjælland spærret i be..
11/06/2025 08:35
Skjern vil gå rettens vej for plads i C..
11/06/2025 08:06
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kvinde er død efter frontalt sammenstø..
11/06/2025 07:48
Hvert femte lyssky opslag i patientjourn..
11/06/2025 07:33
Medier: Minister kalder retsordførere t..
11/06/2025 07:32
Niårig dreng er død efter påkørsel p..
11/06/2025 07:25
Musk trækker i land: Fortryder opslag o..
11/06/2025 07:23