annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 198 gæster og 254 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: VÆREN - IKKE-VÆREN


Arne: Så det er vel især alternative livskvaliteter - andet end maksimal materiel nydelse - der skal peges på.
Og hvad er det?


- Det kan du vel selv svare på … stortchock


… men - man kan jo pege på det man finder bedst, men det ændre ikke den globale situation.

Dog kan man vælge at være/blive en politisk forbruger og leve et liv der tilgodeser det fælles gode, i den udstrækning det er muligt


Mange dyr og planter dør grundet vores levevis og ligegyldighed til den natur vi lever af …

… og når man rydder regnskov for at dyrke sojabønner - til danske grise, bør dette stoppes da konsekvenserne ved sojadyrkning er ødelæggende for lokalbefolkningen, dyr og planter i skoven, men jo også for klimaet.

Citat:
Men sojaproduktionen har ikke kun en miljømæssig slagside. Ifølge Verdens Skove og Mighty Earth er der også enorme menneskelige konsekvenser forbundet med produktionen.
»En stor del af den soja, der løber gennem særligt Rosario-havnen, har overtrådt lokalbefolkningens rettigheder og tager ringe hensyn til deres sundhed. Der er kommet flere kræfttilfælde og børn med misdannelser, fordi folk oversprøjtes med Glyfosat (bredvirkende ukrudtsmiddel, red.),« siger Gry Bossen.
Samtidig peger hun på, at skovrydningen efterlader lokalbefolkningen uden mulighed for at brødføde sig selv ved hjælp af landbrug eller jagt, som de plejede at gøre i skoven.
»Nu hvor skoven er fældet, bliver de nødt til at flygte fra deres jord,« siger Gry Bossen.
https://www.information.dk/indland/2018/10/ny-rapport-skov-ryddet-skaffe-foder-danske-svin

Regnskoven bør genetableres og der bør plantes træer, hvor det ellers er muligt.

Mange læhegn blev i Danmark fjernet så maskinstationens store maskiner kunne være effektive.
Dette og sprøjtegifte og den intense dyrkning af jorden ”helt ud til asfalten” fjernede levesteder for fugle og insekter.


Det vil for de fleste føles som afsavn at gå mod strømmen, selv om gruppen der gør det er blevet større og repræsenterer et bredere udsnit af befolkningen end tidligere, men spørgsmålet er også, om det bare er fordi klimaspørgsmålet er højt på listen i medierne folk slutter op – og om de virkeligt er indstillet på at undvære – skære ned på bøfferne, flyrejserne - og læste jeg nyligt slik, kaffe, the, olivenolie ect.

Måske i en periode, men for altid?

Det tror jeg ikke, og der er jo også de som mener, der nok skal blive opfundet noget som kan redde os og forbruget fortsætte for os, og de som gerne vil leve som os.
Presset er stort - og man skal huske, at de hvis livsgrundlag ødelægges ofte søger til byerne, sammen med andre der søger overlevelse ...

… men ellers siger bibelen man skal søge guds rige først.


¨¨¨¨
Seneste indlæg
Troens frihed
af Arne Thomsen
12/06/2025 19:23
Misforståelsen
af somo
12/06/2025 09:09
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Michael Mørkøv udtager landsholdet til..
13/06/2025 14:00
Dansker udgår af Dauphine - er tvivlsom..
13/06/2025 13:51
21-årig mand og 26-årig kvinde mistæn..
13/06/2025 12:55
Mette Frederiksen: 'Det kan potentielt b..
13/06/2025 12:47
Forsvarsminister fremrykker anskaffelser..
13/06/2025 12:34
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Regeringen forlænger fordrevne ukrainer..
13/06/2025 12:12
Sen påske hjalp med flere overnattende ..
13/06/2025 12:01
200 israelske krigsfly bomber Irans atom..
13/06/2025 12:00
Det er en af Twains dårligst modtagne b..
13/06/2025 12:00
Forskere slår alarm: Isen forsvinder un..
13/06/2025 11:30