annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Et kig ud af vinduet i Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 993 gæster og 250 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Evolution eller skabelse eller...

Hej ABC.

Du skriver bl.a.:
Citat:
Gud har da ikke fejlet nogle steder...hvordan når du frem til det? Gud stillede nogle en opgave, og de fejlede. Det havde Gud taget højde for.
og du skriver:
Citat:
Denne verden er absurd...køer med otte ben...hvad fanden er det for noget griner
Det kan vel kun forstås sådan, at Gud har ladet skabe "en absurd verden".

Af dit link fremgår endvidere, at Gud ikke er "den første årsag":
Citat:
Vandrer mod Lyset! indeholder en skabelsesberetning, der går tilbage til en tilstand, der var før tidens begyndelse, det såkaldte urkosmos. Her fandtes ifølge Vandrer mod Lyset! Urtanken, Urviljen, Urlyset og urmørket. Urlyset fandtes som en svagt lysende kerne i centrum, og udenom dette var mørket overalt. På grænsen mellem lys og mørke var Tanken og Viljen. Urkosmos kan lignes ved et æble med lyset som kernen, mørket som frugtkødet, og Tanken og Viljen som kernestenene. I urkosmos var alting i ro. Tanken og Viljen indtog en indifferent stilling til lyset og mørket, indtil en svag urosdirren indtrådte, idet Tanken og Viljen samtidig reagerede overfor mørkets udstrålinger i en første dragning ind imod lyset. Tanken og Viljen kæmpede sig derefter langsomt, gennem ukendte evigheder, ind mod lysets to poler. Da Tanken og Viljen nåede disse og smeltede sammen med polerne, vågnede Tanken og Viljen op til fuld bevidsthed om sig selv. Viljen var på dette tidspunkt fuldstændig lutret for mørket, gennemsyret af lyset. Og Tanken besluttede at søge at forene sig med sin Vilje, for derved at kunne fremstå af lyset, som lysets behersker og mørkets besejrer. Gennem ukendte evigheder kæmpede Tanken og Viljen sig fuldt bevidste gennem mørket, Tanken stedse understøttet og styrket af den gennemlutrede Vilje, indtil de forenedes – og et væsen fremstod af Lyset: Gud.
Sådan noget kan man jo tro på, hvis man føler, at det er sandt.
Det føler jeg ikke.

At Johanne Agerskov i begyndelsen af 1900-tallet havde "intuitive tankeinspirationer", som hun mente var fra "den oversanselige verden", det tvivler jeg ikke på.
Det tvivler du vel heller ikke på?
Det tror du er sandheden?
Eller tager jeg fejl?
Får jeg et svar?

I fald du svarer: Ja, da vil jeg respektere det.

Men jeg har ikke den tro.
Jeg tror, at vi mennesker opfatter os selv som verdens - universets - centrum - og at dét er en fejlvurdering - og at det er dét, der kan få os til at opleve verden som "absurd".

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
Antal organdonorer i Norge eksploderer e..
06/06/2026 21:26
26 anholdt efter basketballfejring i New..
06/06/2026 19:36
Kong Charles' nevø er blevet gift med s..
06/06/2026 18:48
Flere anholdte i England efter demonstra..
06/06/2026 16:23
Marius Borg Høiby får tilladelse til m..
06/06/2026 16:16
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Politiker i Aarhus vil udelukke britisk ..
06/06/2026 20:17
Landbrug & Fødevarer: Trepartsaftalen e..
06/06/2026 19:42
Syv personer meldes dræbt i israelske a..
06/06/2026 19:32
Antal organdonorer i Norge eksploderer e..
06/06/2026 19:10
Efterlyst pige fra Odsherred fundet død
06/06/2026 18:55