annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Heart Brain problematikker
Hvem er online?
0 registrerede 49 gæster og 190 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Angst – Tro – Håb – Kærlighed

P.s.:

Uvidenheden kommer vi netop til livs, ved for enhver pris at fremme sandsynlige logisk konsistente beskrivelser af det vi observerer. Det er på den måde man ophæver usandsynlige og inkonsistente verdensbilleder der alligevel ikke fungerer og intet forklarer, som exempelvis overtroen dit eget livs- og selvsyn oppebæres af Arne..;)
Viden tar det altid sin tid at udvikle, ligesom det tar sin tid at forstå det der skrives. Men i sidste ende vendes bunden alligevel i vejret på den overnaturlige tro kulturen præserverede med spændende mystik, for sandsynlige forklaringer er udover at være brugbare også langt mere spændende end de dårlige forklaringer, som exempelvis dine idéer om universet fyldt med guddommelig kærlighed.
Så du ska’ bare ta’ det helt roligt Arne, her har vi ikke spor travlt, vi gir os i stedet al den nødvendige tid, og ender med garanti op med at se dig sprutte af glæde over fornuft og logik i beskrivelser. Hvad vi ikke når, spiller ingen større rolle, det er hvad vi når, der her har betydning – så ka’ de helt unge imens springe badut over stok og sten, men derfor ka’ du jo godt stå på hovedet et par minutter, inden du skriver indlæg! ;)

”I en bredere betydning udtrykker agnosticismen det erkendelsesteoretiske standpunkt, at virkeligheden, dvs. sandheden, ikke kan erkendes.”

- Mer sludder og vrøvl, som kun religiøse troende ka forvrøvle sig selv og ateismen! Det er religioners tro på og indføring af guder, ateisten må forkaste, og dette fordi trosbekendelserne ikke opfylder evidenskravene. Det er her det ateistiske standpunkt ka’ siges at være en erkendelsesteoretisk fil. position, dette skyldes krav om sandsynliggørelsen i enhver præsentation af påstande; men det er de religiøses påstande der tages i behandling.
Viden vil altid medføre mulig erkendelse, det vil troen derimod ikke. For viden er en konstant bevægelse, og altså ingen statisk option – som fx denne forknytte forkyndelse af agnostikeren som den evigt uvidende. Agnostikeren erkender blot, at guderne selvfølgelig ka undersøges, fordi de findes i de troendes beskrivelser, mens beskrivelserne ikke er en tillidsvækkende forklaring på noget i verden omkring os, fordi de ingen sandsynlighed oppebærer. Længere er den ikke, og agnostikerens "hemmelige viden" er dermed åbenbaret, og udviser hermed ateisme og ikke svag tro ;)
Men du er jo en religiøs mand Arne, der bare tillægger agnosticismen en guddommelig erkendelse, hvilket ikke er tilfældet. Du tilskikker universet kærlighed via en universel skaber, dette er tro, ikke agnosticisme! ;)

mvh
Simon
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Misforståelsen
af somo
02/09/2025 09:15
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
Bred budgetaftale i Region Midtjylland: ..
03/09/2025 07:46
Forældre til kidnappet 13-årig i Kirke..
03/09/2025 07:42
Hurtigløber fik sin VM-billet så sent,..
03/09/2025 07:37
Novak Djokovic forlænger vild statistik..
03/09/2025 07:24
Rapperen Cardi B frikendt for overfald
03/09/2025 07:12
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Endnu en domstol erklærer Trumps brug a..
03/09/2025 05:50
Minister vil have kommuner til at redeg..
03/09/2025 05:43
Forældre i Kirkerup-sag vil tage ejersk..
03/09/2025 05:23
Regeringen vil bruge markant flere penge..
03/09/2025 05:05
Københavns Lufthavn har haft sin travle..
03/09/2025 05:00