annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 173 gæster og 116 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Angst – Tro – Håb – Kærlighed

Morn’ hr. læprædikant...

”For når vi kommer til spørgsmål, som universets størrelse og tilblivelse, så er det jo "at gå i alt for små sko med bind for øjnene" at forlade sig på "fornuft og logik", for disse metoder må jo fuldstændig give fortabt hér – siger agnostikerne.”

- Det vil altid være meningsfyldt at beskrive den observerbare verden logisk konsistent, ja tilmed fx dine fantasier om noget overnaturligt, for dermed at frembringe fornuftige og sammenhængende forklaringer, der netop ikke ekskluderer hinanden i selvmodsigelser og derfor kan bruges til noget.

Det ka’ dit verdensfjerne kreationistiske vås fx ikke, og har selvfølgelig heller intet med agnosticisme at gøre. Du er tværtimod billedet på en dybt religiøs men noget forvirret mand, der trods fornuftige forklaringer stadig bilder sig ind, at han kan ”føle” sig frem til sande (dvs. sandsynlige) beskrivelser af verden og virkelighedsrummet omkring ham – jf. fx dine fantasier om din intuition som ”telefonforbindelsen” til skaberen af et guddommeligt og meget kærligt univers..
Den slags fantasier viser kun noget om konsekvensen af suggestionen i religiøse kredse, hvor dogmetroen udæsker den mere fornuftige brug af sproget, såvel som det nødvendige kritiske view på fantasier om fx universet. Det er såmænd bare det vi her ser et exempel på Arne: du mudrer dine fantasier om verden sammen med selve verden, som du heller ikke gider undersøge, og forklarer den fantastiske molevit med din ”åndelige intuition”, som igen fantaseres ind i agnosticismen, i forsøget på at gi’ det en anstrøg af nøgternhed. Du må endelig sige til, hvis der mangler noget i beskrivelsen? ;)

Det er selvfølgelig meget sødt af dig sådan at tilføre universet omkring os dine egne forestillinger om kærligheden, og lidet hjælper det her at forklare, at universet selv er ganske indifferent overfor din kærlighedserklæring, men i netop i lyset af det nøgterne og sammenhængen med debat, hvor netop de fornuftige forklaringer må foretrækkes, bliver det nu engang vigtigt at pointere, at du bare taler om dine egne overnaturlige fantasier og altså ikke om verden, universet eller naturen i som udenfor dig.
Agnostikere ka’ for den sags skyld ha hele hovedet begravet i fantasier om verden, men de ville ikke være agnostikere, såfremt de som du begraver hele verden i religiøse fantasier, da de pr. def. er ateister, dvs. uden gudetro/religion. Men din forvirring har derimod illustrativ betydning, og ka’ udmærket medvirke til at belyse sund fornuft, hvorfor vi ka’ sige, at hvad du som kreationist bedriver let ka’ gennemskues og som sådan være en lære i meningsløshed, altså trådens reale tema…;)

mvh & god weekend
Simon
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
05/06/2025 23:24
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Elon Musk vil tage SpaceX-fartøj ud af ..
05/06/2025 22:24
Israels militær angriber forstad i Beir..
05/06/2025 21:34
Merz er 'ekstremt tilfreds' efter møde..
05/06/2025 21:07
Forsvaret øger sine aktiviteter i og om..
05/06/2025 21:02
Uafgjort var nok: Usbekistan er for før..
05/06/2025 20:42
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Musk vil afvikle rumfartøj fløjet af A..
05/06/2025 22:04
Tesla falder med godt 14 procent efter o..
05/06/2025 20:28
Elon Musk hævder Trump er i Epstein-fil..
05/06/2025 19:53
Israel bomber Hizbollah-mål i Beirut fr..
05/06/2025 19:03
Forsvaret sender F-16-kampfly, helikopte..
05/06/2025 18:23