annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efterårsjævndøgn Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 773 gæster og 1629 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Angst – Tro – Håb – Kærlighed

Hr. Lægmandsprædikant…

Du har altid placeret din overnaturlige tro (dvs. et ”åndeligt univers”, som du kalder det, men helt identisk med det i forvejen velkendte guddommelige) i skyggen af videnskaberne, dels i selvskabt frygt for genkendelse som religiøs troende, men også fordi du ikke kan forklare dig uden viden, for det er dér kravene ligger i vor samtid!
Men faktisk er du helt overbevist om, at din overnaturlige tro er et attraktivt alternativ til videnskaber, der som sagt kun henvises til for at skabe rum til din tro i tankerum bestående af det man endnu ikke kender så meget til. Så i virkeligheden ka’ ”molevitten” nedjusteres til blot en omgang kreationistisk vås om menneskets ”sjæl” der for altid skal leve (dødsangst), og altså baske rundt i det endnu ukendte univers. Tit og ofte finder man endog en del scientology i din interessesfære, hvor netop specifikke filosofiske og psykologiske termer blot overføres på overtroen, altså misbruges i anden tjeneste end at klargøre hvad de skabtes til.
Så den eneste grund til at du altid bavler rundt i samme sætninger om ”uvidenheden som det store mysterium” er udelukkende, at du tror den slags skaber lidt plads til idéer du har om ånder der forpustet basker rundt ude i universet, og sikkert efter en ny krop, for dér ka’ også buddhismen bruges ;)

Længere er den desværre ikke, der ér ingen avanceret logisk pointe nogen steder at finde, det hele er bare velkendt mysticisme – hvilken enhver ka’ forvisse sig om ved at kigge tilbage i div. tråde.

mvh
Simon

P.s.: det sir jo sig selv, at der er en masse vi/man ikke ved, videnskaber havde jo ingen fremgang haft, hvis man i forvejen vidste alt. At proppe guder i videnshuller er bare en gammelkendt metode fra skolastikken, hvilket du ville ha vidst, hvis du havde undersøgt det. Men det eneste der interesserer dig er jo desværre ”det åndelige” – det er endog så galt fat, at du klassificerer det ”åndelige” til noget ganske særligt udenfor selve tanken! Ka du slet ikke selv finde på nyt? ;)
Man kommer i øvrigt meget let og elegant udover dit vås, ved simpelthen med argumenter at præcisere idéer man har, hvorfor jeg netop anbefalede dig at skabe en tråd med en tema der kan fastholdes og udfoldes – så man ikke behøver forholde sig til overtroisk pjat, men faktisk ka' få et udbytte af at læse/skabe debat! Men det er selvfølgelig ikke i din interesse, vel hr. lægmandsprædikant ;) Men nu er det jo lige meget.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
Trump har annonceret endnu et nyt byggep..
05/06/2026 06:16
Seks mænd anholdt efter mistænkeligt d..
05/06/2026 05:37
Kinas præsident Xi skal på sjældent b..
05/06/2026 05:25
Trump dropper jubilæumskoncerter og sæ..
05/06/2026 00:50
Obduktionen afslører, at hvalen Timmy v..
04/06/2026 19:21
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Byger og torden ligger på lur over lun ..
05/06/2026 04:22
Udenlandsk mand fundet død i Gørlev: S..
05/06/2026 03:31
Xi Jinping aflægger i næste uge Nordko..
05/06/2026 02:37
Repræsentanternes Hus stemmer for sylte..
05/06/2026 01:45
Afgående præsident: Trumps allierede i..
05/06/2026 00:40