annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 1377 gæster og 1486 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Fornuft og følelser


Tværtimod er det netop Simon og mig, der forholder os til debatemnet. Du skriver jo i dit oplæg:
Citat:
Ifølge C.G. Jung er den opstilling overforenklet, han opererer med Tanken overfor Følelsen, men også Fornemmelsen overfor Intuitionen.

Det er jo dybt, dybt imponerende, så langt vi mennesker er nået med vores tankevirksomhed, vores fornuft - ikke mindst indenfor det teknologiske (Stenøksen til atomkraft og supercomputere), men også indenfor viden om verden - og os selv.

Alligevel har vi mennesker jo fortsat mange spørgsmål, som videnskaben - i hvert fald foreløbig - ikke har svar på, men som ser ud til at være af stor betydning for ganske mange mennesker - også for mig.

Hvem er jeg? Hvad er verden? Hvorfor er vi? Hvad skal være - eller er - meningen med tilværelsen? Hvor kommer min nysgerrighed fra? Hvor kommer mine drømme fra? Hvor kommer verden fra? osv. osv.

Kan vi ikke finde svar via vores tankevirksomhed alene, så er det vel meget naturligt, at vi bruge vore tre øvrige evner.
De har ganske vist ikke den samme grad af soliditet som fornuften, men det er jo nu engang, hvad vi har at gøre godt - eller skidt - med.
Med udgangspunkt i Jung's forvrøvlede fantasi med at skelne mellem følelser, fornemmelser og intuition, som om det var tre vidt forskellige "evner", sætter du din egen indstilling til debat, og nu brokker du dig så over, at vi har diskuteret din indstilling.

Du synes at glemme, Arne, at dette er en debatportal, og ikke en prædikestol for din religiøse hyldest til uvidenheden, så vi vil da fortsat diskutere forskellen mellem fornuft og følelser, videnskab og religion og virkelighed kontra fantasi, både på denne og andre debatter.

Hvor tit skal du have at vide, at din indstilling til disse emner aldrig kan være retningsgivende for andre menneskers indstilling, før du får en smule respekt for, at andre mennesker ikke lider af dine "eksistentielle" problemer, og har ret til at basere deres livssyn på virkeligheden i stedet for på dine fantasier.

Og det er altså forskellen på fornuft og følelser vi fortsat diskuterer, og hverken din egen i denne forbindelse uinteressante person eller dine meningsløse spørgsmål.

Mvh

Ole Bjørn :o)

P.S. Du kan måske finde hjælp til dine egne problemer på Sundhedsstyrelsens side om eksistentielle problemer her:

http://sundhedsstyrelsen.dk/publ/publ1999/palliativ_indsats/index16.html




Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
15/07/2026 07:13
Bevidsthed - Tro - Kærlighed
af Arne Thomsen
20/06/2026 17:59
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Nyheder fra DR
Britisk løbestjerne slår 27 år gammel..
18/07/2026 17:18
Nolans Odyssé-film slår rekord i biogr..
18/07/2026 17:16
Økonomidirektør i Københavns Lufthavn..
18/07/2026 16:05
Togtrafikken over Øresundsbroen indstil..
18/07/2026 15:37
Massiv køkørsel på Storebæltsbroen p..
18/07/2026 15:00
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Tilsyn vil lukke botilbud grundet økono..
18/07/2026 16:29
Spanien forbereder sig på sommerens tre..
18/07/2026 16:16
Økonomidirektør i Københavns Lufthavn..
18/07/2026 14:52
13-årig dansk pige er død efter trafik..
18/07/2026 14:19
Tidligere frikirkepræst vil have Helved..
18/07/2026 14:00