annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Paul Tillich
Hvem er online?
0 registrerede 1593 gæster og 102 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Om at støbe kugler!

Hej Ole Bjørn.

Denne dialog er vist ved at være uddebatteret - i den forstand at vore synspunkter vel nu står rimeligt klart overfor hinanden.

Jeg har dog et par bemærkninger:

Du synes ikke selv at have en holdning til, hvem der skal udpege et styrende råd i det teknokrati, du forestiller dig.

Det gi'r mig en fornemmelse af et skisma mellem modellen: et folkeligt fællesskab (demokrati) på den ene side, og modellen: en elite ("overklasse"), på den anden.

Den sidstnævnte model huer mig ikke, og den førstnævnte har sine klare mangler, så spørgsmålet er vel, om der kan udvikles en tredje og bedre mulighed.
Her er stilheden ret larmende, synes jeg smiler

Jo, jeg var opmærksom på muligheden af et fremtidigt reduceret behov for persontransport, og jeg burde have tilkendegivet min enighed i de perspektiver, du peger på, at teknologien muliggør her - og som dette forum jo egentlig ved sit eget eksempel antyder.

Men nu er min grundindstilling til det, at jeg lever her på denne klode i nogle få år, sådan, at jeg oplever en kærlighed til, hvad der har givet mig min eksistens - og til hvad der har givet verden dens eksistens (for nu ikke at bruge forslidte ord).

Og selv om både videnskab og teknologi er dybt imponerende, så synes jeg alligevel ikke, at forskellen mellem gråspurvens og menneskets viden om verden er særlig stor.

For begge arter gælder det da vist, at uvidenheden er langt, langt større end vores viden.

Derfor er dét, der styrer mig - og som for min skyld gerne kan kaldes religiøst - kærlighed til verden - og til min egen eksistens - parret med ydmyghed overfor verdens storhed og ufattelighed.

Og så er dét aktivt at værne om den del af verden, vi lever i, en selvfølge (hellighed).

Og min fornemmelse er, at mange andre mennesker har en lignende indstilling - eller i hvert fald ikke den modsatte.

Og så kan jeg ikke sidde passivt og vente på et utopia engang efter min levetid.

Så er "teknokratiets gennemførelse" ikke primært for mig - og måske slet ikke ønskelig.

Og hvis jeg ikke var så gammel og så gangbesværet, så ville jeg gå med i den demonstration, som Klimabevægelsen starter på lørdag kl. 13 på Kgs. Nytorv i København - og i øvrigt støtte alt, der kan værne om denne dejlige klode og det liv, der findes på den - her og nu!

Sådan er min "religion" smiler

M.v.h. Arne.

P.S.: Jeg glæder mig over, at du kalder mine her-og-nu-forslag om kollektiv trafik for "udmærkede" smiler
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
I nyt interview vil Trump ikke kommenter..
19/01/2026 17:31
Løkke efter møde og støtte fra Storbr..
19/01/2026 17:25
Ny signalfejl giver flere aflyste tog i ..
19/01/2026 17:12
Syriske regeringsstyrker strammer grebet..
19/01/2026 17:01
Banedanmark skal undersøge fejl i signa..
19/01/2026 15:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kristeligt Dagblad mener: Godt, at nogen..
19/01/2026 15:30
Løkke holder fast i aftalt arbejdsgrupp..
19/01/2026 15:17
EU-kommissær: Alle instrumenter er på ..
19/01/2026 15:12
Trump spurgt igen om brug af magt i Grø..
19/01/2026 15:04
EU-landene overvejer at ramme USA's øko..
19/01/2026 14:45