annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 75 gæster og 115 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Tro

Citat:
Man kan jo ikke tro på noget, hvis ikke man ved det findes.


***

Nu er dét at tro jo ikke noget, som kun kristne kan.

Alle kan tro, men - når de kristne tror, så skal denne ifølge Paulus bygge på opstandelses troen.

Citat:
Hvis der ikke findes nogen opstandelse fra de døde, er Kristus heller ikke opstået; men er Kristus ikke opstået, er vores prædiken tom, og jeres tro er også tom.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15

En tro der for Paulus ,,startede,, med overlevering af tidligere tiders fortællinger.
Citat:
Jeg overleverede jer nemlig først og fremmest, hvad jeg også selv har modtaget: at Kristus døde for vore synder efter Skrifterne, at han blev begravet, at han opstod på den tredje dag efter Skrifterne, og at han blev set af Kefas og dernæst af de tolv.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15

Det jeg her vil sige i forhold til tro og bevidsthed er, at dette er muligt for alle mennesker.

Paulus ville gerne tro.

Troen bevirkede han ikke mere var i sine syndere, plus at han fik Guds Ånd i pant – min antagelse.

Så troen bygger på noget, som man forholder sig til … og det ,,noget,, er man forbundet til mere eller mindre kulturelt og følelsesmæssigt, hvor håbet også er en medspiller, når bevidstheden samler de ,,forskellige prikker,,


Når der så tales om at kristendommen er en åbenbaringsreligion, og Paulus/Saulus blev omvendt, er fortællingen, at Paulus spurgte hvem der sagde hans navn.

Citat:
Men undervejs, netop som han nærmede sig Damaskus, skinnede et lys fra himlen pludselig om ham. Han faldt til jorden og hørte en røst sige: »Saul, Saul, hvorfor forfølger du mig?« Han svarede: »Hvem er du, herre?« Han sagde: »Jeg er Jesus, som du forfølger.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/apg/9

… Så jeg går ud fra, Paulus i sit univers forinden mente, der var ,,noget,, i himmelen, men som han her først skulle há et navn på.

Når der tales om Guds Ånd, som de troende kan få i pant, så mener jeg – uden selvfølgeligt at vide hvordan andre oplever det med ånden – at der er tale om en mulighed alle har, selv om de ikke tror -

... og skal vi holde os til Paulus, taler han jo netop om han har 2 ånder.

Sin egen ånd og Kristus Ånd der er = Guds Ånd.

Så når jeg skrev, Paulus mente, at opleve Kristi ord for himlen ... altså gennem Ånden – Ånden som han havde fået i pant, så mener jeg, der er tale om suggestion, selv om jeg også mener, at det er en virkelig virkelighed, for den som tror ...

... Tro kan som bekendt flytte bjerge ... og ang. pant så er den Guds Ånd jo kun levende og virkende, så længe man fokuserer på det, som den for én står for.

Gælder også for den ikke troende, som jo også har 2 ånder - hvis man kan sige sådan.
Jeg plejer at kalde det mit bedre jeg - og så er der jo svinehunden.


Så ønsker man at blive et ,,nyt menneske,, ja så må man opføre sig derefter, hvis ikke man vil blive ,, kødelig,, igen hvor vi lever efter spis og drik, for i morgen skal du dø
Citat:
Hvis døde ikke opstår, så lad os æde og drikke, for i morgen skal vi dø!
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15


Man kan jo ikke tro på noget, hvis ikke man ved det findes.

Så når Paulus mente, troen kom i kraft af Kristi ord, var det fordi han havde hørt om Jesus, og hvad han stod for, men også fordi han troede på ,,noget,, i himmelen ... og tilsyneladende gerne ville være syndfri.

Hvordan dette virkeliggøres, hjælper det han kaldte Kristi ånd med til at virkeliggøre, så meget at han faktisk længtes at være sammen med den opstandne Kristus i himmelen.

Nå håber det giver mening. Har ikke så meget tid.

.
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
19/07/2025 16:24
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
55 pro-palæstinensiske demonstranter an..
19/07/2025 16:28
27 døde efter turistbåd er kæntret i ..
19/07/2025 15:03
Skjelmose og Evenepoel udgår af Tour de..
19/07/2025 14:26
31-årig mand anklaget for gentagne vold..
19/07/2025 14:19
Dukker hængt op med davidsstjerner og l..
19/07/2025 13:59
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Mindst 18 er omkommet i ulykke med turis..
19/07/2025 14:22
Det er blevet sværere at bekæmpe stige..
19/07/2025 13:30
31-årig mand tiltalt for voldtægtsfors..
19/07/2025 11:47
Et af verdens største krydstogtsskibe s..
19/07/2025 11:03
Jubilarer mærker hyperpolitikkens indto..
19/07/2025 11:00