annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der er RAV i æ HAV
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 996 gæster og 191 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tro

Hej Tikka



Citat:
Tikka:

... men, jeg er nu ikke enig med dig i, at de disciple som var hos Jesus ved bjergprædiken var kristne -

men, det var hans 4 første kaldede disciple, når vi læser fra Matthæus, hvorfra jeg læser Saligprisningerne.


... men, jeg er nu ikke enig med dig i, at de disciple som var hos Jesus ved bjergprædiken var kristne -

Hævdede jeg det? Min tanke var to forhold, definitionen på at være kristen og at man ikke kunne hænge ud med Jesus og være Jesus disciple uden før eller siden blive påvirket af Guds Ånd og SØN'FADER JEG'DU BØNS SPIRITUALITETEN - vores kommunikerende
virkelighed med Gud gennem Ånden.

"""Så jeg mener ikke, de havde Guds Ånd/Helligånden - Jesus var jo hos dem - men Jesus lovede dem adgang til Himmeriget.

Helligånden kom først til de troende efter Jesu død"".




Det er en teologisk teknikalitet og har ingen praktisk betydning - da Jesu Kristi Ånd er Guds Ånd (og de der hænger ud med Jesus har Jesu Kristi Ånd eller er ihvertfald stærkt påvirket heraf som jo er Guds Ånd) og det samme som Helligånden. Selv om den gængse definition på Helligånden er at det er en efter Jesus død hændelse. Hvilket jeg godt kan gå med uden at det overhovedet har nogen reel betydning da som sagt Jesu Kristi Ånd er Guds Ånd som ej er ulig Helligånden.

Teknikaliteterne ved Helligånden er selvfølgelig også at den skal vidne om Jesus Kristus som så og at Jesus Kristus er Opstanden og Herliggjort af Gud. Mere kunne siges. Men i praksis er som sagt Jesu Kristi Ånd lige med Guds Ånd der igen ikke er forskellige fra Helligånden, trods disse "teknikaliteter" omkring Helligånden som en efter Jesus Kristi død fænomen.

En meget vigtig teknikalitet ved Helligånden er som du også er inde på det fra APG at menighederne er Helligåndens (eller Åndens) værk også fordi menigheden består af omvendte kristne ved Helligånden. Vi finder nøjagtig det samme hos Paulus og smukkest udtrykt i 2 Kor 3 (der er kristendommen sammenfattet i sin essens).

APG er jo også i den grad et udtryk og ja ligefrem en gengivelse af den Spirit Christology vi finder i Paulus Brevene. Intet bekræfter hvad vi finder hos Paulus bedre end APG og Johannes Evangeliet.


Citat:
Tikka:

Jeg er heller ikke enig med dig i, at du kan bruge Paulus brev til Kolossenserne som forklaring på, hvad fiskerne havde af tanker i hovedet.

Der er tale om 2 vidt forskellige miljøer, og tidsforskellen er til at ta at føle på, selv om Paulus brev er skrevet før Matthæus.


Jeg er heller ikke enig med dig i, at du kan bruge Paulus brev til Kolossenserne som forklaring på, hvad fiskerne havde af tanker i hovedet.

Præcist det var jo nøjagtig hvad jeg forsøgte at redegøre for.

"Der er tale om 2 vidt forskellige miljøer"

Jamen igen det var jo netop min pointe.


"tidsforskellen er til at ta at føle på, selv om Paulus brev er skrevet før" Matthæus.

Matthæus er ikke et forsøg på at beskrive historiske hændelser. Jesus er "teoligiseret" eller det er teologiske biografier der bygger på Kristus Troen i menigheder lang lang tid efter Jesus død. Og det er tydeligvis måske rene Jøde Kristne menigheder Matthæus repræsenterer, deres Kristus Tro og det er et svar til Paulus og hans ofte hedninger eller græske menigheder der var mere fremme i skoene eller stærkere i deres hengivelse og overgivelse til Ånden - til Gud og Helligånden. Man kan jo tydeligt se hos Paulus at der er for Paulus et problem med de konservative jøde kristne, som har svært ved at praktisere et lov fri evangelium og som også hænger fast i den jødiske tradition for kvinders ulige stilling i forhold til mændene som de hedninger kristne menigheder ikke slås med, for her er kvinderne ligestillet mændene. Uden tvivl var Jesus tættere på Paulus i spørgsmålet om kvinders ligestilling end der var praksis i mange jøde kristne menigheder.


Tydeligt at du tar evangelierne for pålydende - det gør jeg ikke 1-1 - men vi får et indblik i hvad der kunne have været tilfældet.

Hvad der "behandles" i evangelierne eller er pointen, de forsøger at sige teologisk, er senere end Paulus - fordi det er en reaktion på Paulus. Drilsk svar og kritik af Paulus. Korrekt der er referencer til noget i evangelierne der fremstilles som i tid før Paulus (af den simple grund at de skal forestille at være Jesus liv, biografi over en periode i Jesus liv), men for mit vedkommende vi ved ikke hvor meget tillid vi kan have til at det historisk nu også foregik sådan da det som sagt er teologiske biografier og ikke historisk dokumentariske redegørelse for Jesus liv selv om det fremstilles således.
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Jens-Frederik Nielsen om Trumps toldtrus..
19/01/2026 12:29
Danskerne er ikke blevet trætte af alko..
19/01/2026 12:15
Trump har inviteret Putin med i sit fred..
19/01/2026 12:14
35-årig frifundet for knivdrab i landsr..
19/01/2026 11:42
Passager blev taget med 28.000 cigarette..
19/01/2026 11:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Jens-Frederik Nielsen: Demonstrationer v..
19/01/2026 10:32
Verdensberømt politolog til europæerne..
19/01/2026 09:50
Kreml: Putin inviteret til at deltage i ..
19/01/2026 09:47
Offentligt ansatte advares af FE om risi..
19/01/2026 09:41
Landsret frifinder 35-årig mand for kni..
19/01/2026 09:35