annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
0 registrerede 131 gæster og 132 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tro

Hej Arne



Citat:
Arne:


Hanskrist, du vil have dem, der ikke har den af dig omtalte græske kultur til at være "de fattige i ånden", og som belønnes med "Himmeriget".
Er det rigtigt forstået?
En sådan kulturaggressiv "barnepigefortolkning" af noget så helligt, dén "køber" jeg ikke.
Måske du kunne udtrykke dig mere klart, når du skriver.
Arne.



Jeg udtrykker mig ganske klart om tingene men du læser ikke mine indlæg, hvad jeg skriver med opmærksomhed. Det kræver lige lidt arbejde, ikke voldsomt meget, men lidt arbejde, nemlig at læse grundigt og måske langsomt og måske to til tre gange indtil det står klart hvad det er HansKrist skriver. Nogle forstår mig første gang de læser mig.


"Hanskrist, du vil have dem, der ikke har den af dig omtalte græske kultur til at være "de fattige i ånden""

Korintherne var Konger i Kristus - deres egen ånd var fyldt med hovmodig græsk filosofisk spekulation om Gud og det guddommelige som stod Guds Nærvær og Guds Ånd imod - som ikke kunne komme til fordi de var meget rige og fyldt op i ånden deres. Så der var ingen plads til Gud og Guds Ånd. Derfor er det bedre at være fattig i sin egen ånd - eller ihvertfald at kunne give slip på vores egen ånd for at Guds Ånd kan komme til - nøjagtig som vi gør i BØNNEN som Paulus forklarer BØN i Rom 8.

Jeg ved ikke om det hjalp.


Hvad du her skriver kan jeg overhovedet ikke få til at give mening:

"En sådan kulturaggressiv "barnepigefortolkning" af noget så helligt, dén "køber" jeg ikke".

Har du ikke igen som sidste gang totalt vendt hvad jeg skriver på hovedet. Det havde du sidst og nu ser det igen ud til at du gør det samme.

Men jeg vil sige som Paulus, det nytter ikke at tale om det Åndelige til "ikke Åndelige" mennesker eller kun sjælelige mennesker (som du jo har erklæret dig selv at være).

Vi kristne tolker det Åndelige for andre Åndelige. Men da du jo ikke har Åndelige Erfaringer - Åbenbarings Erfaringer fra Guds Ånd så er du nærmest umuligt at kommunikere med om det Åndelige.

Det siger sig selv at en agnostiker ikke kan have en samtale om det Åndelige. Så jeg fortsætter med at læse og studere og samtale med de Åndelige som mig selv.

Citat:
Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os. Og om dette taler vi ikke med ord, som menneskelig visdom har lært os, men med ord, som Ånden har lært os, og vi tolker det åndelige for åndelige.
1 Kor 2

Jeg har Paulus og Jung og Paul Tillich og Nicolai Berdyaev med mange flere hvor jeg får et stort udbytte af at kommunikere med dem, læse deres værker. Nemlig er de andre Åndelige som jeg kan drøfte det Åndelige med.


Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
Troens frihed
af Hanskrist
11/06/2025 00:42
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Hegseth: Soldater skal være i Los Angel..
10/06/2025 21:19
Torsten Laen valgt som ny formand i Dans..
10/06/2025 21:00
Parti vil have metro i Aarhus
10/06/2025 20:46
Kvinde død af sine kvæstelser efter sk..
10/06/2025 19:29
Andreas Mogensen får toppost i europæi..
10/06/2025 18:07
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump i tale til soldater: Vi vil befri ..
11/06/2025 00:10
To personer meldes dræbt under natligt ..
10/06/2025 23:24
Thunberg ankommer til Sverige efter depo..
10/06/2025 23:05
Israel sløjfer aftale for israelske og ..
10/06/2025 22:48
Nordirsk by ser endnu en nat med vold og..
10/06/2025 22:10