annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus december
Hvem er online?
0 registrerede 33 gæster og 265 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tro

Hej Tikka



Citat:
"Så fattige i ånden er at være uden menneskelig filosofisk græsk visdom der sætter sig med menneskelig filosofisk spekulation og klogskab op imod Gud"

Hvor har du den ide fra, at Jesus mente dette, da han talte til disciplene - de fattige fiskere som af Jesus var kaldede.

De havde vel blot deres egen ånd, men også et håb om noget bedre, så de satte deres lid til Jesus, som det lille barn han et andet sted i skriften påpeger som den største i himmeriget -

... men det må jo være klart, disciplene ikke havde Guds Ånd. Dette var der kun én, som på det tidspunkt havde. Nemlig Jesus som udsendt af Gud.


"Så fattige i ånden er at være uden menneskelig filosofisk græsk visdom der sætter sig med menneskelig filosofisk spekulation og klogskab op imod Gud"

"Hvor har du den ide fra, at Jesus mente dette, da han talte til disciplene - de fattige fiskere som af Jesus var kaldede.

De havde vel blot deres egen ånd"

""Hvor har du den ide fra, at Jesus mente dette,""

Jeg kan se fra de tidligste skriftlige vidnesbyrd, før evangelierne, følgende:

Citat:
Se til, at ingen fanger jer med filosofi og tomt bedrag, der bygger på menneskers overlevering, på verdens magter og ikke på Kristus. Kol 2


Så det kommer an på om vi er i jøde kristne menigheder eller i hedninger kristne menigheder. I hedninger kristne menigheder er Kol 2 problemstillingen ofte aktuelt, hvor græsk filosofisk spekulation og klogskab erstattede eller hovmodigt stod i vejen for at lade Gud komme til som virkelighed gennem Guds Ånd - Helligånden. Nøjagtig som idag - også idag erstatter folk filosofisk spekulation og klogskab om Gud og det guddommelige (fx Arne og Jan ABC) med det egentlige nemlig erfaringen af Guds nærvær i ens liv gennem Helligånden.

I kristendommen er Gud i og med Kristus Jesus kommet nær (inkarnation) som virkelighed erfaret gennem Helligånden. Og erfarer vi liv og virkelighed med Gud så er alle menneskers filosofiske spekulationer om Gud og det guddommelige ophørt og irrelevant, da det er teoretisk abstrakt.



"Hvor har du den ide fra, at Jesus mente dette, da han talte til disciplene - de fattige fiskere som af Jesus var kaldede.

De havde vel blot deres egen ånd"


Nej ingen kan være kristne blot igennem deres egen ånd, det er gennem Guds Ånd eller Helligånden vi erfarer vores virkelighed med Gud og hvem Gud er for os og hvad der bor i Gud til os. Og dette er hvad der adskiller at være kristen eller ikke kristen.

Iøvrigt gennemgik vi dette da jeg for jeg ved ikke hvilken gang, redegjorde for TRO og TROEN - det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET.

Apostlenes Gerninger såvel som Paulus siger det tydeligst. Det er ikke nok med blot vores ånd - vi skal være grebet og drevet af Ånden - Helligånden.



Citat:
Da trådte Peter frem sammen med de elleve, og med høj røst talte han til dem: »Jøder og alle I, som bor i Jerusalem! Dette skal stå klart for jer, læg mærke til mine ord: Disse folk er ikke berusede, som I tror, det er jo kun den tredje time på dagen. Men her sker det, som er sagt ved profeten Joel:

Det skal ske i de sidste dage, siger Gud:

Jeg vil udgyde af min ånd

over alle mennesker.

Jeres sønner og døtre skal profetere,

jeres unge skal se syner,

jeres gamle skal have drømme.

Selv over mine trælle og trælkvinder

vil jeg udgyde min ånd i de dage,

og de skal profetere.
APG


Og 1 Kor 2 og 2 Kor 3. Og ja et utal af steder hos Paulus og Johannes Evangeliet og Brevene. Også Evangelierne. Fx Peter's Kristus bekendelse hvor Jesus siger at det har ikke Peter's egen ånd åbenbaret for ham.


TRO og TROEN i en Ny Testamentlig sammenhæng er ikke med sin egen ånd at læse fx i Bibelen og tro med sin egen ånd hvad der står her - nej det er at have Ånden - Guds Ånd - Gud Helligånden og erfare Guds Nærvær i ens liv.


Jeg har altid sagt at Arne og Jan ABC er meget typiske eksempler på mennesker der lever i filosofisk spekulation om Gud og det guddommelige. Og det fordi hos de to er Gud ikke i Kristus kommet nær som virkelighed (inkarnationen) gennem Helligånden.

Vi kristne lever med Gud som nærværende virkende i vores liv - det er ikke noget vi filosoferer over eller tænker over - men gør vi noget så vidner vi om hvordan det virker og fungerer i vores liv.


Husk nu alle eksemplerne på TRO og TROEN i en Ny Testamentlig sammenhæng, her en af de mange:

Guds aktive tilstedeværelse i mig, et nærvær, der griber mig, virker mig, forvandler mig, sætter mig i fællesskab med Gud.”


Findes i et af mine indlæg allerede på side 1 i denne tråd.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist


PS:

TRO og TROEN i en Ny Testamentlig sammenhæng er ikke med sin egen ånd at læse fx i Bibelen og tro med sin egen ånd hvad der står her - nej det er at have Ånden - Guds Ånd - Gud Helligånden og erfare Guds Nærvær i ens liv.

Det er ej heller med vores egen ånd at hjernespinde forestille sig det man fx læser i Bibelen.

Vi må aldrig producere TRO og TROEN og det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET selv med vores egen ånd - vi modtager det fra Guds Ånd - det er Guds Ånd eller Helligåndens Værk.
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
30/07/2025 19:06
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
Facebooks ejer opjusterer forventninger ..
31/07/2025 01:47
Cloud og AI hjælper Microsoft til stort..
30/07/2025 22:42
Demonstranter på gaden i Kyiv forud for..
30/07/2025 22:13
Kamala Harris stiller ikke op som guvern..
30/07/2025 21:20
Malta er også klar til at anerkende pal..
30/07/2025 21:05
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kamala Harris udelukker at stille op til..
31/07/2025 00:29
Endnu et universitet indgår forlig og f..
30/07/2025 23:16
Trump lander handelsaftale med Sydkorea
30/07/2025 22:45
Mand uden for livsfare efter knivstikker..
30/07/2025 22:06
Canada har planer om at anerkende palæs..
30/07/2025 21:37