annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 19 gæster og 98 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tro

Var det ikke TRO i en religiøs spirituel sammenhæng vi skulle se på? Nej jeg husker godt det var TRO mere bredt og dermed risikoen for at begrebet bliver udvandet.

Teodice problemet eller den middelalderlige teodice diskurs har intet at gøre med TRO i en religiøs spirituel sammenhæng. Men jeg husker godt du nærmest identificerer den abstrakte teoretiske teodice problemstilling med dette at være kristen, men ingen kristne stilles overfor teodice problemstillingen, men ateisterne og middelalderlig skolastik kan helt fortabe sig i denne abstrakte teoretiske filosofiske debat.

Og Kierkegaard (som du ikke citerer fra) har efter min mening ingen indhold eller substans i sin forståelse TROEN - hans begreb om TRO er negativt og iøvrigt absurd og paradoksalt.

Kierkegaard kunne jo ej heller overleve og få sig et liv (døde tidligt), så ødelagt var han i sindet og sjælen sin.

Ihvertfald havde han ikke den Livets Ånd og Gud Helligånd der gør levende som vi hører om hos Paulus. Kierkegaard var alt for intellektuel filosofisk spekulativ og mangler hjerte og hjerteblod og den kærlighed vi finder hos Paulus og eleven af Paulus forfatteren til Johannes Evangeliet og Brevene.

Kierkegaard virker fyldt med angst og frygt hvilket forhindrer en Healing og Helliggørelse - dette hvordan at skabelsen og nåden (Gud der kommer til os i Kristus Jesus) hænger harmonisk sammen. At vi som Skabninger skulle have mistet vores Gud Billedlighed eller guddommelighed, der er en meget Luthersk tankegang og som Kierkegaard tydeligvis lider under, men som den Katolske Kristus Mystik ikke lider under.

-0-0-0-

Iøvrigt hvad mener du om måden jeg præsenterede TROEN på??? Husk du behøver ikke være enig, men ønsker du at udvide din forståelse begrebet TRO i en Ny Testamentlig urkristen paulinsk sammenhæng så er det værd at bemærke sig min præsentation. Som iøvrigt i sin essens minder ikke så lidt om den SPIRITUALITET vi finder i Shamanismen.

Hvis du ikke kan læse engelsk kan du bruge Google oversæt. Men mon ikke du kan læse de engelske tekster.


Mange Kærlige Hilsner HansKrist

PS:

Du behøver jo ikke fare i flæsket på mig med personfnidder som du plejer. Du kunne jo prøve at være fair og nysgerrig på hvad jeg skriver. Og husk det betyder ikke at du behøver være enig med mig og de kristne, men at begynder at forstå det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET.


PPS:

"Tao'ismens" synspunkter på naturen (skabelsen) kan kristne med en specifik urkristen paulinsk "i Kristus" Spiritualitet sagtens være meget sympatisk overfor. Fx HansKrist men også Jung.

Den urkristne paulinske "i Kristus" SPIRITUALITET er anderledes end Tao'ismen, men derfor kan kristne sagtens være tilhænger af fx regenerativ Landbrug Jordbrug Gartneri og fx lade sig inspirere af Tao'ismens natursyn. Som HansKrist fx.

Begrebet verden bruger det citat du bringer om tao'ismen upræcist som du også selv ofte gør. Verden i Nye Testamente betyder ikke naturen eller den oprindelige naturlige harmoni, men den menneskelige politiske tyranniske gudløse magt og herredømme der hersker i verden. Så nå kristne taler om verdens undergang er det denne verden der skal ophøre at styre i verden over mennesker og ja naturen.

Så udtaler Paulus og ja Nye Testamente sig om verden er det ikke den oprindelige skabelse og naturlige harmoni (før syndefaldet) der er på tale.


PPPS:

jeg vil vædde på at nu starter Arne's HansKrist aversioner med masser af personfnidder. Det bliver spændende at se om jeg ikke får ret.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
18/10/2025 09:00
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
40 migranter omkommet ved skibsforlis ud..
22/10/2025 21:11
EU-landene rammer russisk gas med ny san..
22/10/2025 21:07
Helikopter undersøger 'mistænkeligt fo..
22/10/2025 20:18
Musk afbryder forbindelse til svindlere
22/10/2025 19:55
DMI melder om risiko for tæt tåge i de..
22/10/2025 19:32
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Over 20 anholdte i sammenstød for anden..
23/10/2025 00:11
Eftersøgt fentanylbagmand anholdt i Cub..
22/10/2025 23:10
Toldsatser og højere omkostninger tager..
22/10/2025 23:05
USA indfører sanktioner mod russiske en..
22/10/2025 21:24
Troels Lund vil have forsvarschef til å..
22/10/2025 20:18