annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der er RAV i æ HAV
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen ,(1 usynlig), 730 gæster og 175 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Vor Far i himlene

Citat:
Tikka:

Hvem er gud og hvor bor ”han” …



"Hvem er gud"


Citat:
Hvad intet øje har set og intet øre hørt,

og hvad der ikke er opstået i noget menneskes hjerte,

det, som Gud har beredt for dem, der elsker ham,


det har Gud åbenbaret for os ved Ånden. Thi Ånden ransager alt, selv Guds dybder. For hvem ved, hvad der bor i mennesket, undtagen menneskets egen ånd? Således ved heller ingen anden end Guds ånd, hvad der bor i Gud. Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os. 1 Kor 2



Du står i et direkte erkendelses forhold til Gud hvis du vil altså (ta imod Gud i Kristus). Jesus og Paulus har sat dig sporet af hvem Gud er, men du skal jo selv undersøge sagen videre, hvilket du er stand med Ånden fra Gud så du kan vide hvad Gud i sin nåde har givet dig. Og ja hvem Gud er, hvad der bor i Gud.

Meningen er jo at alle kristne skal bidrage med hvem Gud er i vores liv og hvad han udretter i vores liv oftest gennem Gud Helligåndens vidunderlige forunderlige gerninger med os. Disse personlige beretninger af Kristus vidnesbyrd fra hver enkelt af os er det mørtel der binder de levende stene vi er sammen så vi er Guds Rige Guds legeme - menighed og Kirke her på jorden.


"hvor bor "han""

I Kristus er det himmelske og jordiske forenet - som Gud og mennesket er det - så Gud bor med os - med dig (lever med dig og vandre med dig på din vej (hvis du altså vil følges med Gud)). Du er en bolig - tempel - for Gud - Gud Helligånden.

I Kristus har vi hele guddomsfylden i kød og blod.

Gud er i ham vi lever røres og er.

Men spørgsmålet er dumt stillet da Gud er allestedsnærværende.



Citat:
Tikka:

Hvor mange himle er der … Paulus talte om den tredje himmel … og hvor er den himmel Jesus blev oprejst til, hvor han nu sidder ved guds højre hånd?


Husk nu at det himmelske og jordiske er forenet. Så himlen er ikke et sted.

Ja forhåbentligt har du været i den syvende himmel flere gange i dit liv - ellers må du have et trist liv.

Det er billede tale at Jesus Kristus vor Herre er ved, sidder ved Guds højre hånd.

Det ved du også godt - så spil nu ikke dummere end du er.


Citat:
Tikka:

Når Jesus omtalte gud som sin far, hvorfor mente han så, at hans far også var disciplene far?


Ja men i og med Begivenheden Kristus er Gud kommet nær som virkelighed og kraft som vi kender det fra Gud Helligåndens vidunderlige forunderlige gerninger med os.

Begivenheden KRISTUS betyder at den virkelighed med Gud Jesus bærer ind i verden (også søn fader virkeligheden (men selvfølgelig også Guds Ånd virkeligheden eller Helligånden)) forsætter med uformindsket styrke efter Jesus død. Derfor Jesus Kristus er oprejst - alt det Gud her i Jesus gjorde for os forsætter med uformindsket styrke. Alt det Gud udrettede i Jesus er her.

Derfor Paulus kan sige i Kristus er du en ny skabning.


Du kan ikke sætte dig selv udenfor som iagttager for hvad Gud udretter i Jesus har han gjort for os alle - det gælder os alle - det er ikke et stunt nummer eller stort nummer Gud laver med Jesus som vi så skal måbe over - nej det Gud udretter i Jesus gælder os alle. Så husk at gøre som Paulus - vi skal tænke os selv med det er hele pointen ellers var der ingen kristendom - ingen kristne her på jorden.

Gud laver ikke stunt nummer med Jesus vi som upåvirkede neutrale iagttager skal måbende tro på - du er med - vi alle med - der Gud udretter i Jesus gælder os alle. Iøvrigt kan du slet ikke læse Paulus hvis du ikke tæller dig selv med. Ellers giver nøglebegrebet hos Paulus, vores "væren i Kristus" overhovedet ingen mening.

-0-0-0-

Men det klæder dig ikke at stille disse naive barnlige spørgsmål som om du ikke forstår et ord af noget som helst.
Seneste indlæg
Kyrie eleison
af Arne Thomsen
01/11/2025 10:32
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
31/10/2025 12:25
Misforståelsen
af somo
25/10/2025 09:24
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Nyheder fra DR
Mindst 21 døde efter jordskred i Kenya
01/11/2025 18:43
Krydstogt aflyst efter kvindes død – ..
01/11/2025 18:02
Kvinde sigtet for medvirken til Louvre-t..
01/11/2025 17:08
To er dræbt og mindst 10 er såret i sk..
01/11/2025 16:25
Maldiverne forbyder ny generation af vok..
01/11/2025 15:25
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Corona Campings fastliggere nægter igen..
01/11/2025 17:46
Mindst 21 mister livet i jordskred i Ken..
01/11/2025 16:36
Det er populært at vinterbade. Men glem..
01/11/2025 16:00
Hvorfor elsker vi nogle dyr, men holder ..
01/11/2025 16:00
Ulveværn i Oksbøl er fra i dag klar ti..
01/11/2025 15:45