annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Tillich om Helligånden
Hvem er online?
0 registrerede 645 gæster og 325 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Religiøs tro contra ateisme.

Ole Bjørn, der efter at have misbrugt "chatten" og til sidst blev udelukket fra den, hvorefter han helt trak sig fra Trosfrihed.dk, skrev #18344 - 25/08/2014 02:45 i denne tråd bl.a.:
Citat:
Kan man ud fra en samlet betragtning så konkludere, at religiøs tro er livsforlængende? Svaret er et klart nej. Religionen medfører drab på både troende i alle aldre og forsvarsløse børn, der aldrig får chancen for at unddrage sig religionens forbandelser.

Ser vi på forskellene i livskvalitet, så lægger alle religioner stærke begrænsninger på et naturligt liv, og samtidig kræver de religiøse autoriteter penge og andre ofre af de troende, hvis de vil undgå gudernes straf og opnå et (illusorisk) liv efter dette.

Ethvert intelligent menneske, der er opdraget uden religiøs hjernevask, må på den baggrund konkludere, at man bør lade fornuften og ikke religionen styre sit liv, og søge at leve et sted, hvor ateisme er tilladt. Kun som ateist har man mulighed for at komme til en reel forståelse af naturen, så man kan leve det liv, som evolutionen har gjort til det mest hensigtsmæssige, både for at overleve og føle sig godt tilpas i størstedelen af sit liv.
Det var efter, at han havde indledt med disse ord:
Citat:
I lyset af den seneste tids diskussion om Harold Koenigs metaundersøgelse af sammenhæng mellem levealder og tro, kan der være grund til at se generelt på, om det at være troende er en fordel eller det modsatte, når det drejer sig om overlevelse.

Lad os blot for fredens skyld medgive de troende, at Koenigs ubeviste konklusion er korrekt, så religiøs tro alt andet lige rent faktisk kunne forlænge et menneskeliv 1-5 år.

Jeg vil medgive Ole, at de religiøse præsteskaber i de forskellige religioner har frygtelig meget på samvittigheden (som jeg tror skyldes de forskellige præstskabers magtbegær og ikke de religiøse grundidéer), men som Ole jo også medgiver, ser det ud til, at "troens tryghed" kan være livsforlængende.

Og når Ole så når frem til, at "man bør lade fornuften og ikke religionen styre sit liv, og søge at leve et sted, hvor ateisme er tilladt", så er jeg ikke langt fra at være enig - dog med den forskel, at fornuftens manglende svar åbenbart kan medføre en utryghed, der kan forkorte vores liv.

Så hvorfor dog ikke lade både fornuften og de mange religiøse idéer få plads i sindet - i erkendelse af fornuftens manglende evne til at besvare eksistentielle spørgsmål - sådan at både fornuft samt følelser, fornemmelser og intuitioner kan hjælpe os frem mod en indre harmoni? blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
03/03/2026 12:27
Ramadan
af somo
02/03/2026 12:23
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
USA og Venezuela genoptager diplomatiske..
06/03/2026 00:28
Britisk parlamentsmedlem suspenderet eft..
05/03/2026 22:13
Trump fyrer Kristi Noem som sikkerhedsmi..
05/03/2026 20:01
70.000 høns skal aflives efter fund af ..
05/03/2026 19:56
Trump vil være med til at udpege Irans ..
05/03/2026 18:00
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kilder: Sandsynligt at USA har ansvar fo..
06/03/2026 02:44
Aviser slagter S-udspil for at fiske ste..
06/03/2026 02:35
USA og Venezuela genoptager diplomatiske..
06/03/2026 00:42
EU vil forbyde kødbetegnelser til plant..
05/03/2026 23:40
Fly chartret af Frankrig vender om efter..
05/03/2026 22:25