annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Hvem gemmer sig bag HansKrist
Hvem er online?
0 registrerede 531 gæster og 194 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Blasfemi

P.s.:
”Thomsen kunne (måske) med fordel bruge lidt tid på at sætte sig ind i emnerne, læse nogle bøger, f.eks. finde ud af hvad de forskellige religioner stod for ... anstille overvejelser over hvad meningen og baggrunden var / er med det skrevne ... frem for at frekventere løse artikler på nettet, Kristeligt Dagblad, Wikipedia, Gyldendal, Videnskab.dk, der som målgruppe har de 15 til 25årige; ikke at der som sådan, er noget galt med nogen af de ovenstående, hvis man fulgte op på kildeangivelserne — men ingen af dem kan erstatte baggrundsviden. — Det er dog tilsyneladende mere vigtigt at sidde og fedte med svarrubrikkens farver, skriftstørrelser og ikoner, ... det handler måske om at vise hvor god, tolerant og ydmyg man er, såfremt øjet i det høje skulle kigge med.”

- Præcist formuleret, og jeg betvivler bestemt også at særlig mange vil undre sig over dette pludselige fedteri med denne gruppe troende, for det er selvfølgelig ikke andet – og der ér åbenbart grænser for hvor mange dommedage der ka’ hæves til skyerne…;)
Men det har alle årene været overfladesnak, universet har han proppet med favoriseret uvidenhed, ja der er næppe en niche tilbage, der selvfølgelig bare brugtes til gemme guden i; unægtelig en besynderlig måde at fremhæve sin gud på – hvor aktive romerske og græske guder (og helte) jo til sammenligning straks synes betydelig mere interessante, men det er så også på den tid man ser de første egentlige brud (filosofien) med overtroens væsen, der som vi ser, er en del af kulturhistorien der lever i bedste velgående.

Hvad terrorhysteriet angår, kan man jo sige at det selvfølgelig er fattigt at misbruge så alvorlige tilstande til at fremhæve sin overnaturlige tro med, men før i tiden ku’ man såmænd se ”den hellige tro-enighed” savle over de mest urovækkende former for ”alternativ medicin”, der også dér var løftestangen for en opmærksomhed for den overtro der ligesom her er det egentlige ”budskab”. Så metoden er bestemt ikke ny, bare flittigt brugt – hvor det at gennemskues altid har irriteret lægprædikanten, og det gør det som du ser fortsat.
Men tak for input her i ”terrorafdelingen”, og god sommer! ;)

mvh
Simon
Seneste indlæg
Solen brænder ud
af Hanskrist
24/11/2025 21:57
Misforståelsen
af somo
22/11/2025 07:26
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Skiløbere uden hjelm risikerer en bøde..
25/11/2025 16:32
Danmarksdemokraterne genåbner forhandli..
25/11/2025 16:10
Fire nye personer anholdt for Louvre-kup
25/11/2025 15:30
Champagne fra prins Charles og prinsesse..
25/11/2025 14:35
EU strammer lovgivningen for legetøj
25/11/2025 13:22
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Tidligere S-rådgiver: “Der står Mett..
25/11/2025 14:45
Europæiske kirkeledere: Ja, vi skal hav..
25/11/2025 14:45
Forskere udpeger fire afgørende milepæ..
25/11/2025 14:10
Skiløbere uden hjelm risikerer en bøde..
25/11/2025 13:55
Trump stresser medierne benhårdt med vi..
25/11/2025 13:45