annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
0 registrerede 595 gæster og 1124 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Biblen kontra Darwin.

Her en lille historie om den højstemte selvopfattelse troende ind imellem ka lide af, men som i denne tid nok får mennesker flest til blot at trække på smilebåndet eller vende ryggen til episoder, ja selv JV’ernes djævelske dørklokkespil er i dag erstattet af tastaturlege, så de færreste udsættes dermed for en sådan historie:

Religionsvanvid?

Flere af beboerne i Halsted, der bor langs Maribos landevej, havde i fredags aftes et ret uhyggeligt besøg af en person med blå briller og et tyndt, mørkt fuldskæg, fortæller »Lolland-Falster Folketidende«. Mandens hele gøren og laden viste hurtigt, at han led enten i høj grad af religionsvanvid eller delirium, idet han nemlig holdt et hårrejsende foredrag om, at han var Jesus Christus, Guds sønm eller Gud selv, og på en truende måde spurgte han beboerne, om de kendte Jesus osv. Et af stederne, hvor han kom ind, tilbød han manden at vise ham Jesus Christus, hvis han ville gå med ham udenfor. Manden benyttede naturligvis denne lejlighed til at forsøge at blive den vanvittige kvit, idet han skubbede ham ud af døren og drejede nøglen om; han lod imidlertid ikke til at være til sinds at forføje sig bort, tværtimod råbte han som en rasende, og da man kunne befrygte , at han ville slå ruderne itu, åbnede manden atter døren og bad ham på en alvorlig måde gå sin vej. Men den vanvittige kom nu farende mod døren og råbte: »Jesus Christus slå ham ned, slå ham ned, slå Djævlen ned« osv., så døren atter måtte lukkes for ham. På Juellinge trængte han ind hos greven, der kun med besvær fik ham ud.

mvh
Simon
P.s.: Darwin havde også et helvedes hus med tidens troende, der mente, at de naturvidenskabeligt set nu var at betragte som fx silkeaber. Og da dette blev opfattet som abekattestreger, anså de det altså for nødigt også at banke på hans dør.
I dag ved selv Vatikanets ansatte hvad evolution er og betragter det som et ubestrideligt faktum – de sidste paver har måske endog tilbedt Darwins ev.teori, men som en del af deres guds skaberværk. Det er skam en tro enhver troende kan overføre på sin gud, for netop ikke at komme i en sådan affekt at man havner i en situation som hovedpersonen i historien ovenfor.
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
Ecco har underskud for andet år i træk
18/03/2026 23:57
Helikopter med tekniske problemer lukker..
18/03/2026 21:26
Efter Oscar-afbud: Sean Penn får statue..
18/03/2026 20:58
Vingummibamser for næsten to millioner ..
18/03/2026 20:15
USA's centralbank fastholder som ventet ..
18/03/2026 20:11
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump truer Iran med at sprænge vigtigt..
19/03/2026 01:52
Saudi-Arabien forbeholder sig retten til..
19/03/2026 00:18
Finnerne er igen verdens lykkeligste - D..
18/03/2026 23:49
Kvinde er alvorligt kvæstet: Fisket liv..
18/03/2026 23:19
USA's efterretningschef: Styret i Iran e..
18/03/2026 22:50