annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 631 gæster og 593 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Ateisme

Hej Tikka.

Lige en kommentar til dit sidste indlæg henvendt til Simon:

Når jeg skrev, at Einstein-citatet, som jeg fremførte, efter min mening mere ligner sandhed, end hvad der ellers er "fremme på dette gedemarked", så betyder det jo ikke, at jeg dermed hævder, at disse Einsteins ord er sandheden.

Einstein brugte ikke her ordet/begrebet Gud, og det er jeg glad for.
Det er fordi dette ord/begreb i tidens løb af mennesker har fået klistret så mange egenskaber på sig i de mange forskellige religioner - samt af ateisterne - at det efterhånden - for mig at se - er blevet ubrugeligt - her kan jeg i hvert fald i nogen grad følge ateisterness afvisning blinker

Heller ikke Einstein undgår det helt, for han taler jo om "the illimitable superior spirit" - altså en "indespærring" i begrebet "spirit" - men som han dog søger at ophæve med begrebet "illimitable", der iflg. min ordbog kan oversættes til: ubegrænset, uindskrænket og grænseløs.
Alligevel slipper vi vel ikke helt udenom "indespærringen" idet "spirit" iflg. min ordbog oversættes til ånd, sjæl, liv, kraft, mod, fart og appel.

Ateisterne begår imidlertid - efter min mening - den fejl at mene/tro, at der intet er "bag verdens væren" (kan ikke finde et bedre udtryk" - jeg har i hvert fald aldrig hørt dem være åbne for et alternativ her til "intet".

Jeg tror godt, jeg forstår, at al denne snak virker nærmest komisk for Hanskrist, der jo siger, at han er "genfødt i Kristus", og at alt vigtigt dermed allerede er afgjort - hvis jeg forstår ham ret.
Desværre er denne genfødsel "lukket land" for mig - og dermed ufattelig.

Under alle omstændigheder er vi jo ude hinsides enhver menneskelig viden og har intet andet at holde os til end gætterier og tro.

Og hvem der herude "i uvishedens område" optræder "skråsikkert" virker ikke overbevisende på mig.
Vil dog - i hvert fald foreløbig - undtage Hanskrist (og andre lignende), fordi jeg ikke fatter deres "i-Kristus-væren".

Som jeg ser det, ville det være langt bedre, om vi - istedet for at angribe hinanden - søgte at afklare og præsentere egne opfattelser/meninger/ overbevisninger/former for tro - samt at forstå andres.

Det sidste synes jeg iøvrigt, du gør ganske godt Tikka smiler

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
03/03/2026 12:27
Ramadan
af somo
02/03/2026 12:23
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
USA og Venezuela genoptager diplomatiske..
06/03/2026 00:28
Britisk parlamentsmedlem suspenderet eft..
05/03/2026 22:13
Trump fyrer Kristi Noem som sikkerhedsmi..
05/03/2026 20:01
70.000 høns skal aflives efter fund af ..
05/03/2026 19:56
Trump vil være med til at udpege Irans ..
05/03/2026 18:00
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Fly chartret af Frankrig vender om efter..
05/03/2026 22:25
USA: Vi har sænket over 30 iranske skib..
05/03/2026 22:15
Luftalarmer og eksplosioner lyder over i..
05/03/2026 20:37
Moderaterne vil have deltidspension tre ..
05/03/2026 20:33
Socialdemokratiet erkender for højt tal..
05/03/2026 20:01