annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Barfodsløb i bølgeskvulp
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 31 gæster og 281 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: ateisme eller teisme...

Hej ABC.

Du skriver bl.a.:
Citat:
Hvad så med bogen "Vandrer mod Lyset!"...den siger om sig selv, at den er et budskab til menneskeheden fra den oversanselige verden.

De åndelige intelligenser må da vide hvad de taler om?
Mit svar:
Denne bog (klik på bog), som Wikipedia beskriver, kan man jo tro på - eller ikke blinker

Der er jo "mange om buddet" når det handler om "det spirituelle", og jeg ser at Wikipedia bl.a. skriver om Vandrer mod Lyset:
Citat:
Vandrer mod Lyset! er ikke en nytolkning af kristendommens budskab, værket tager kraftig afstand fra forsoningslæren – grundsøjlen i kristendommen.

Ifølge Vandrer mod Lyset! havde Jesus først og fremmest til opgave bede for den ældste af de ældste, når denne fristede ham. Hvis Jesus glemte dette "... da vil din Vandrings Vej blive stenet og støvet. Tornene ville stinge dig, kun faa ville elske dig, mange ville hade, spotte og forfølge dig – ja, Menneskene ville give dig Døden – Korsets død. Dette vil være den tak, de give dig for de Gaver, du bringer dem." (Vandrer mod Lyset! side 30)

Jesu lidelse og død på korset er altså udtryk for hans fiasko. Den ældste af de ældste, Ardor, Satan, giver den korrekte gengivelse af det kristne evangelium. Dogmet om jomfrufødslen afvises (side 31), de gammeltestamentlige skrifter afvises, kirkens sakramenter afvises (side 47ff og 55ff), Jesu tale om fortabelse og helvede ligeledes (side 37ff), dogmet om Jesu fysiske opstandelse afvises (Josef af Arimatæa fjernede nemlig angiveligt liget og gravede det ned i sin have) (side 60ff). Apokalypsen, den johanæiske "åbenbaring", siges at stamme fra Ardors tanker fra dengang han endnu var mørkets øverste repræsentant om den dom og straf der ventede ham og dem der faldt med ham. Apokalypsen afvises således også fuldstændigt.

Alle disse fejlagtige gengivelser af Jesu lære stammer ifølge Vandrer mod Lyset! fra hans disciple (side 66 og 67), der modtog formørkede tanker af Ardor. Forvanskningerne blev udbygget af Paulus, og især i kraft af dennes forsoningslære (side 67ff). I det hele taget fremstår Bibelen og Kristendommen i "Vandrer mod Lyset!" som formørkede gudsvisioner.

Hvad der "fænger" i ens sind, når det handler om "det spirituelle", det er jo forskelligt fra menneske til menneske (vi bestemmer jo heller ikke selv, om f.eks. jordbær smager bedre end melon - eller det er omvendt blinker ).

Men ingen har jo "patent på sandheden", og det er netop derfor, jeg mener, vi bør respektere vore forskelligheder.

Den smule af budskabet i Vandre mod Lyset, som jeg har opfattet, finder jeg meget inspirerende, og der er sikkert også megen sandhed deri - som jeg også tror, der er i de mange andre religioner - men selve sandheden, det tror jeg ikke, nogen af dem er blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
16/09/2025 21:02
Misforståelsen
af somo
12/09/2025 08:31
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Nyheder fra DR
Bolsonaro sendt på hospitalet med opkas..
16/09/2025 23:41
Mineselskaber med tråde til Kina sagsø..
16/09/2025 21:59
Menendez-brødrene får ikke en ny retss..
16/09/2025 21:59
Et enigt byråd sender tidligere ledelse..
16/09/2025 20:55
Ingen danske privatpersoner fra Panama P..
16/09/2025 20:50
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Bolsonaro er på hospitalet med opkast o..
16/09/2025 20:34
Regeringen vil give ekstra støtte til n..
16/09/2025 19:51
Byråd beslutter at hive Odsherred Varme..
16/09/2025 18:39
Statsanklager går efter dødsstraf i Ch..
16/09/2025 18:29
Alle straffesager i Panama Papers er gå..
16/09/2025 18:00