annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Paul Tillich
Hvem er online?
0 registrerede 1593 gæster og 102 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: OPLYSTHED

Ok, jeg opretter altså ikke en ny tråd, men her er en ny version igen - I Facebook gruppen er der ikke nok plads til hele beskrivelsen, så derfor jeg laver også emnet ´informationer´- Om dette møder jeg folket med mit superheltlignende kostume:

OPLYSTHED

Alle er relateret velkommen til forenet interesse hellige møder ved boligen, i naturen, et lokale, på offentlige steder og så videre med enhver spontant eller planlagt måde. Også egoet personligt har et hjem med Guddommen og selvet som identitet. Folket kan dog genbruge gamle religiøse bygninger til en del af den nye orden. Medskab gerne et ved fællesskabet uforpligtende anonymt social værested til eksempelvis gratis hyggeligt samvær Ordet uden en skolelignende struktur mellem os, gudsmeditation og aktiviteter/arrangementer - Læs ´informationer´.
Det handler ikke om religion og politik, men den slags åndeligt samarbejde lignende gudstjeneste virker positivt underholdende på forskellige måder ved intelligens evner tilmed talent-humør (fornuft/følelser), helbred, åbenbaring, kulturen, helbredende healing endda tegn-undere-mirakler og ´overnaturlige kræfter´ (åndsgaver).
Det guddommelige, Helligånden og Mennesket er et. Dette er ikke identisk med hvem/hvad, at vi er i samfundet men i stedet den, jeg er. Frelsen handler blandt andet om noget frigørende i sind/ånd (´sjæl´), fordi både vores krop og bevidsthed tilhører ikke nogen/noget i verden. Ligesådan er ´kraften´. Der sker et kærligt forhold mellem ´G´ og skabelsen, som alt er Riget. Her er derfor ikke behov for religiøse love/regler, titler, identiteter, traditioner, ting, ritualer, skrifter og trosretninger, fordi vores lands videnssystem har en generel dannelse af folket om blandt andet det. Evigheden er virkeligheden i nuet, hvor også en selv eksisterer sådan (væren).
Vi er imod menneskehedens mørke uretfærdighed, der forskelligt er illusionen: Sindssyge, egoismen, psykopati og ondskab.
Hvordan laver man dette nonprofit? Penge er intet værd sammenlignet med en person, miljøet og endda ´evigt liv´. Lad os om spiritualitet, det intellektuelle, konstruktiv kritik, lærdom, visdom og dermed personlig udvikling/afvikling. Snak helst roligt med dog mulighed for passioneret individualistiske uenigheder, diskussioner, debat, samtaler, forskellige fortolkninger, helbredelser og private relationer. Ordlegens mentale træning (øvelse) ligesom eksempelvis godt spil, kamp og frelserskikkelser-frihedskæmpere-superhelte. Hav gerne medmenneskeligt ægte venlighed, respekt, sympati - medfølelse, empati - næstekærlig forståelse, etik/moral og omsorg. Borgere bestemmer selv hele indholdet, som man er. Denne åndelig bevægelse er mulig på forskellige niveauer. Oplev det også tilmed alene ved refleksion, selvransagelse-erkendelse og åbenbaring. Tillad dybsindige og private emner. Oplysende sammen hjælper, trøster, udfordrer overbevisninger, bidrager med relevante informationer, lærer, vejleder og inspirerer vi hinanden. Alle er lige vedrørende race, køn, status, alder, seksualitet, etnicitet, nationalitet og kropslig/psykisk tilstand.
Anbefaling: Vær gode lys.

Informationer:
Symbol: En gul sol med tolv stråler og hvid baggrund.
Jeg anbefaler følgende hensyn: Ballade, euforiserende stoffer, rygning af tobak og alkohol er ikke ok. Sluk lyden fra elektroniske ting eller til vibration og lydløs. Ingen reklamer/promotion og sekterisk missionærers rekruttering. Mulighed for gratis koffeinfri kaffe og grøn te.
Læs også ´beskrivelsen´, tak.
I må endda uden slemme intentioner kopiere, altså efterligne ´budskabet´.
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
I nyt interview vil Trump ikke kommenter..
19/01/2026 17:31
Løkke efter møde og støtte fra Storbr..
19/01/2026 17:25
Ny signalfejl giver flere aflyste tog i ..
19/01/2026 17:12
Syriske regeringsstyrker strammer grebet..
19/01/2026 17:01
Banedanmark skal undersøge fejl i signa..
19/01/2026 15:54
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kristeligt Dagblad mener: Godt, at nogen..
19/01/2026 15:30
Løkke holder fast i aftalt arbejdsgrupp..
19/01/2026 15:17
EU-kommissær: Alle instrumenter er på ..
19/01/2026 15:12
Trump spurgt igen om brug af magt i Grø..
19/01/2026 15:04
EU-landene overvejer at ramme USA's øko..
19/01/2026 14:45