annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Et kig ud af vinduet i Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 1068 gæster og 291 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Livskvalitet

Vigtigt er at kunne se jeg går skridtet fuldt ud - ingen får lov til at gemme sig bag agnosticisme eller det guddommelige ikke forklaret eller erkendt - jeg fortæller og redegør præcist hvad det dækker over og hvordan vi bringer os selv i den position at vi erfare det.


Vores fysiske kropslige biologiske sanselige kosmiske i NATUREN værens TOTALITET engagement/engagerede tilstedeværelse DASEIN eksistens. - hvor vi lever af naturen - spiser naturen - vores egen produktion af permakultur fødevarer.



Du forklarer ingenting rigtig - hvad du mener med Sandhedens Mirakel - verdens væren er der ingen der aner noget om ej heller hvordan mennesket når frem dertil.

Jeg fortæller præcist hvordan et menneske igen kan bringe sig selv i det rette forhold til naturen (før kulturelle før teoretiske umiddelbare samspil med naturen) og hvad det guddommelige er, nemlig mennesket og naturen i levende samspil - ressonans og samtale - vores forhold til naturen skal være så tæt at vi lever sammen med naturen - ja at vi overlever ved at spise naturen - den del der er beregnet for os. Eat local and think global. Det meste skal være ude fra haven - det er her vi får vores vitaminer og mineraler og sporstoffer og fiber og langsomme nedbrydelige kulhydrater og de kål arter der forebygger diabetes to. Alle mennesker uanset hvad de laver skal kunne forsyne sig selv med langt de fleste grøntsager og bær og frugter - bare gennem en smule hobby flid efter arbejdstid.

Hvis et menneske ikke selv kan sørge for sin føde vil det intet ane om naturen - der blot vil være abstrakt eller højst noget æstetisk alene - men det kan ingen mennesker leve af.

Vi skal ud og have kontakt igen til hvordan vi mennesker overlever sammen med naturen - det er der de afgrøder og dyr findes hvorigennem vi opretholder livet.


Vores fysiske kropslige biologiske sanselige kosmiske i NATUREN værens TOTALITET engagement/engagerede tilstedeværelse DASEIN eksistens. er for en stor del "før kulturelt" "før teoretisk" - og ja det er igennem at vi opdager os selv som fysiske kropslige biologiske sanselige væsner.

Det er gennem kroppen og dens biologi og sanselighed at vi er forbundet med naturen vore naturlige omgivelser.

Så vi skal ud af hovedet - ud af sindet og spekulationer og teoretiseren og hvordan kommer vi så det???

gennem vores fysiske kropslige biologiske sanselige kosmiske i NATUREN værens TOTALITET engagement/engagerede tilstedeværelse DASEIN eksistens. - hvor vi er i naturen - lever af naturen - spiser naturen - vores egen produktion af permakultur fødevarer.


Vi skal tilbage til det kropslige - det jordiske - det er her Sandhedens Mirakel åbenbarer sig for os - igennem vores før kulturelle før teoretiske umiddelbare samspil og ressonans naturen - også her vi erfarer vores kosmiske TOTALITET - HELHED og HELBREDELSE igennem vores autentiske kropslige sanselige hjertelige centrerethed - KRISTUS'LIGHED - det kosmiske levende menneske.

Dette er den oprindelige måde at være til på i verden - nemlig i naturen eller Edens Have - det jordiske paradis eller paradis her på jorden. Det var før vi blev moralske dømmende og fordømmende hinanden.

Det er så fyldt med de spontane suveræne livsytringer men også tøvende dvælende undrende ærefrygtig sanselighed - sanselig nysgerrighed.

Det er gennem vores kropslighed at vi levendegøres i et samspil med naturen.


-0-0-0-


Kan vi så ikke overlade til landmændene at sørge for føden til os?

Nej de har ødelagt jorden - udslettet alle insekterne og al naturlig balance og mikro organisk liv i jorden - jordlaget. Uhensigtsmæssige ikke bare sterile dyrknings metoder men endda så giftige at alle insekterne og naturlige mikro organismer i jorden forsvinder.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/04/2026 07:50
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
Danskere indsamlede 35,5 millioner krone..
24/04/2026 12:52
24-årig kvinde sigtet efter skyderi næ..
24/04/2026 12:44
Vejrfænomenet El Niño forventes at ram..
24/04/2026 12:34
Tidligere nyhedsdirektør i DR har fået..
24/04/2026 10:54
Mand varetægtsfængslet for at tvinge A..
24/04/2026 10:10
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Der bliver trængsel på campingpladsen:..
24/04/2026 11:00
Kong Charles kommer til en kop te hos Tr..
24/04/2026 11:00
Danskerne samlede 35,5 millioner ind til..
24/04/2026 10:45
Oprydning efter togulykke tager tid - ve..
24/04/2026 10:44
El Niño kan sende globale temperaturer ..
24/04/2026 09:55