annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Light Blue Mind Rødhus marts
Hvem er online?
0 registrerede 1344 gæster og 264 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Livskvalitet

I 2020 skrev jeg her i Trosfrihed.dk under overskriften: Kommunikationen her på Trosfrihed.dk:
Citat:
Når jeg ser på, hvordan kommunikationen foregår her på Trosfrihed.dk, så er den jo for det første - glædeligvis set med mine øjne - præget af vidt forskellige synspunkter, meninger, holdninger, overbevisninger og former for tro/ikke tro, og jeg gætter, at mange af os tillige har oplevet, at dét at udtrykke sig skriftligt er udviklende.

Dét, at mange forskellige standpunkter kommer frem, kan jo være inspirerende, men det kan også opfattes som udfordrende og føre til verbale kampe - ja endda til personangreb.

Kunsten at fremføre egne standpunkter og samtidig at respektere andres anderledes standpunkter er jo ikke nem.

Dertil kommer at andres standpunkter ikke altid er nemme at forstå, og stiller man opklarende spørgsmål, kan det meget let føre til verbale slagsmål.

Jeg vil for mit vedkommende bestræbe mig på åbent og ærligt at forstå andre, samtidig med at jeg jo ikke forkaster eget ståsted, mens jeg forbliver åben for, om der er noget hos andre, der kan overbevise eller inspirere mig.

Faldgruberne: meningskrige og personangreb vil jeg holde mig fra - og angreb fra andre vil jeg ignorere.
Men desværre - det førte straks til et personangreb på mig - mens emnet blev ignoreret.

Jeg tænker på, om det er dét, der er grunden til at vi er så få deltagere - at potentielt nye deltagere ikke synes om vores adfærd.

Der er selvfølgelig også den mulighed at "give fuld skrue" - at lade Trosfrihed.dk få lov at blive en "Slyngelstue for verbale slagsmål".
Det kunne jo være lystigt, men jeg tvivler på, at troens frihed og inspirationer kan trives i et sådant miljø, og når jeg tænker tilbage på, hvad Trosfrihed.dk har betydet for mig gennem årene, så ville det gør mig ondt.

En tredje mulighed kunne være at oprette et særligt forum for slagsmål - som måske kunne kaldes Slyngelstuen - og hvor de, der vil slås, kan muntre sig inden for lovgivningens rammer, og hvor indlæg af den slags kan skrives - og fyttes over til - sådan at de øvrige fora ikke får inspirationen belastet.

Arne agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, empati, omsorg, kærlighed smiler heart
Seneste indlæg
Misforståelsen
af RoseMarie
03/12/2025 02:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Potentielle danske milliardindkøb af mi..
06/12/2025 05:23
Von der Leyen: Konstruktivt møde om mul..
06/12/2025 04:28
Canada fjerner Syrien liste over stater,..
06/12/2025 01:07
Efter to dages 'konstruktive drøftelser..
06/12/2025 00:46
Ã…rets mindste overraskelse: Tadej PogaÄ..
05/12/2025 23:01
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
USA's højesteret vil tage stilling til ..
06/12/2025 03:19
USA sender endnu et fly med papirløse v..
06/12/2025 02:33
Tjernobyls skjold mod radioaktivt materi..
06/12/2025 01:53
Irma-pigen er gået fra lukningsoffer ti..
06/12/2025 01:32
Von der Leyen håber på enighed om Ukra..
05/12/2025 23:50