annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus hedeklit
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 430 gæster og 104 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: ”Unge radikale vil af med alle helligdage”

”Jeg mener bare ikke, der skal være religiøse helligdage i kalenderen i et demokrati, da demokrati og kristendom er 2 modstridende styreformer”

Jamen det er her du går fejl. Demokratiet er et politisk styresystem der ka repræsentere et hvilken som helst politisk ståsted, inkl. favoriseringen af kristne moralske doktriner osv. Kristendommen er ikke en styreform der ekskluderer demokratiske grundprincipper, men betjener sig derimod af dem, og er m.a.o. ikke modstridende.

”Og da landets dronningen skal være medlem af folkekirken konflikter det også med menneskerettigheden om religionsfrihed”.

- Der er ikke samme frihed for hende som der er for dig, jeres sociale position er vidt forskellig. Kongehuset udviser respekt for trosfriheden som et demokratisk grundprincip, samtidig med at et kristent tilhørsforhold fastholdes i henhold til en lang tradition, helt uden at disse to forhold ekskluderer hinanden.

Du hævder faktisk at der eksisterer et eksklusionsprincip mellem kristendom og demokrati, og det var dette jeg påpegede var fejlagtigt.
Vi må ikke æde indholdet i kristendommen for at være gode demokrater/republikanere, men vi må i et demokrati respektere menneskets ret til frit at gnufle løs og endda med bind for øjnene, om så må være, og helt uden hensyn til individets sociale position, den samme frie ret gælder derfor for kongehusets medlemmer.
Her ka man jo så så diskutere formen hvori denne frihed rent praktisk udformer sig, men demokratiet som styresystem stiller intet krav til kongehuse, det gør derimod særlige politiske ideologier og forventninger, og det er disse vi ka indtage forskellige standpunkter overfor.

”NB: Så er jeg i øvrigt hverken til alkohol eller sol og naboen har nok i sig selv, men ellers taler og hjælper jeg da gerne med de som "krydser min vej" ... da jeg har god tid i hverdagen, og ellers tager den, hvis jeg vurderer, det er nødvendigt, da vi jo kun har nuet”.

- Et udmærket eksempel på den individuelle frihed demokratier skaber grundlag for: man ka i frihed til- eller fravælge sine rettigheder og personlige behov, uden dermed at begrænse naboens tilgang til kolde øller ;)

mvh
Simon
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
03/03/2026 12:27
Ramadan
af somo
02/03/2026 12:23
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
Oliepriserne sendte danske aktier ned, m..
09/03/2026 17:29
Macron vil have Hormuzstrædet genåbnet
09/03/2026 17:16
Kabelbrand var skyld i metro-udrykning
09/03/2026 17:06
Udsigt til Femern-projektet trækker tus..
09/03/2026 16:47
Endnu et missil skudt ned i Tyrkiet
09/03/2026 16:08
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Folkeskolens økonomi er haltet efter ve..
09/03/2026 15:30
Selskab sagsøger Trump-regeringen i str..
09/03/2026 15:28
Verdens første forståelige telefonsamt..
09/03/2026 15:00
Macron forbereder mission for at genåbn..
09/03/2026 14:34
Ung mand overfaldet af flere gerningsmæ..
09/03/2026 14:28