annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 623 gæster og 1820 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Verdens væren

Naturvidenskaben søger at opklare, hvordan verden fungerer (og hvor den kommer fra), mens religionerne opstiller dogmer til at tro på – hvis man vil – for de områder af tilværelsen, som videnskaben – i hvert fald foreløbig – ikke har svar på – eller vil beskæftige sig med.

Vi mennesker jo har stor praktisk nytte af naturvidenskaben, der – udover at skabe et billede af verden – i fantastisk høj grad har gjort det muligt for os at beherske ”vores klode” ? – så lille en del af universet, den nu engang er.
Ja, beherskelsen er så stærk, at vi bliver nødt til at forholde os til de uforudsete konsekvenser af vores magt over naturen.

Oprindeligt havde vi kun religionernes dogmer at tro på i de små samfund, hvor vi levede ret så ydmygt helt underkastet naturens magt. Men vi opfandt redskaber, der gav os mulighed for at dræbe og æde andre dyr, så vi fik meget mere føde. Vi lærte også at beherske ild, som gav os bedre føde og endnu meget mere magt over vore omgivelser, og vi fandt ud af at dyrke jorden – alt sammen førende til en eksplosion i vores antal her på kloden.
Det var – og er fortsat – teknologiens triumf.
Og vi dyrker den stadig.

Men det mere til grund liggende: Verdens væren, der også kaldes ontologi - ”at være til” – ”tilværelse” – dét ofrer vi s. r. ikke megen opmærksomhed.

Om filosofi skriver Gyldendals, "Den Store Danske" bl.a.:
I dag omfatter filosofi som universitetsfag en række discipliner: erkendelsesteori, der defineres som læren om den menneskelige erkendelses begrundelse, dens oprindelse og dens grænser; metafysik eller ontologi, der defineres som læren om det værendes — herunder menneskets — natur eller væsen, centreret om problemer som: Hvad er bevidsthed? Hvilket forhold består mellem bevidsthed og hjernens processer (det såkaldte sjæl-legeme-problem)? Kan liv forklares fysisk-kemisk (vitalisme-mekanicisme-problemet)? Har mennesket en fri vilje, eller er al tænkning og handlen årsagsbestemt og determineret? Hvad er tid? Hvad er rum?

Og om ontologi skriver Gyldendal bl.a.:
Citat:
Den tyske filosof Martin Heidegger har hævdet, at det egentlige ontologiske spørgsmål om væren er blevet fortrængt til fordel for teorier om forskellige "værender", fx Gud, sjælen eller substansen (fundamentalontologi). Han skelner også mellem det ontiske, dvs. selve måden, noget er på, og det ontologiske, dvs. det, der angår forståelsen af sådanne værensmåder.

Det ser ret så vanskeligt ud – men der er jo heldigvis også den mulighed at opgive den dybere erkendelse, og i stedet – på agnostisk vis – at inspireres, frydes og begejstres over, at man selv – og verden –
ER yeah

M.v.h. Arne smiler


Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
25/03/2026 15:35
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Nyheder fra DR
Indonesien begrænser unges adgang til s..
28/03/2026 12:59
Mette Frederiksen 'forventer lange og sv..
28/03/2026 12:55
To personer kvæstet under koncert i Aal..
28/03/2026 11:48
Fra april kan danskerne se frem til bill..
28/03/2026 11:28
Norges prinsesse Astrid er i bedring
28/03/2026 11:23
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
22 medlemmer under 30 år gør det nye F..
28/03/2026 11:00
Nyvalgt folketingsmedlem søger orlov ef..
28/03/2026 10:54
Mærsks aktiviteter på havn i Oman paus..
28/03/2026 10:50
Mette Frederiksen efter første forhandl..
28/03/2026 10:47
Indonesisk TikTok- og Instagram-forbud t..
28/03/2026 10:45