annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 26 gæster og 1084 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Nemesis

Hanskrist, du omtaler igen og igen, hvad du kalder "citationsboksen", så jeg gentager lige her hvad du har samlet af ord fra mig:
Citat:
Er det meningen, at vi mennesker skal forstå - hvad vi kalder - Gud?
Jeg tror det ikke!

som en del af det ufattelige guddommelige - en ufattelighed, jeg fornemmer, at man ikke skal gramse i, men i stedet skal bruge de givne evner i kærlighed til verden - så godt og så længe, man kan.

Egentlig ganske enkelt og ligetil - og uden åndsrigdom ;)

Jeg spilder ikke kræfter på at spekulere over, hvad det guddommelige er. Det evner jeg jo alligevel ikke - og har jeg jo egentlig ikke behov for at vide - ja, måske er det endda hovmodigt at "kloge sig" på dét

agnostisk panteist

at bag de mange menneskeskabte Guds-billeder ligger der vel dog noget guddommeligt, som vi mennesker blot ikke magter at fatte

Det lidt længere svar er: Vi mennesker og vore religioner har forestillinger om Gud som en person, der ligner et menneske - endda som oftest af hankøn.
Mig forekommer dette at være naivt og snæversynet - en nedgøring af det guddommelige, så det kan rummes i menneskelig bevidsthed.
For mig er Gud eller det guddommelige noget langt højere, noget som menneskelig bevidsthed ikke kan rumme og - tror jeg - heller ikke skal forsøge at rumme.
Men jeg oplever/fornemmer noget guddommeligt i verdens væren - enkelt og ligetil - umuligt at fornægte - men uden at kunne sætte ord på.

Jeg har nok aldrig bedt til nogen Gud

i denne kærligheds-sammenhæng er vi mennesker på denne klode, i denne galakse, dette univers jo nærmest en ubetydelighed

anser jeg for åndshovmod: at det ikke tilkommer os mennesker at søge at forstå, hvad vi kalder Gud.
og du kommenterer disse citater med ordene:
Citat:
Citationsboksen er det mest dogmatiske jeg har læst
Men jeg skriver jo bare, hvordan det hele ser ud for mig, og jeg missionerer ikke for, at andre skal tro det samme.

Det bemærkelsværdige er, synes jeg, at du så heftigt søger at nedgøre denne min tro.
Er den virkelig så farlig for dig?

Den stærke Paulus måtte gerne få en åbenbaring "på vejen til Damaskus", men lille mig må ikke i en subtropisk urskov på en lille græsk Ø - hvor jeg i øvrigt også lærte at indse, at jeg var en fremmed, en gæst, der ikke skulle forstyrre skovens harmoni, hvorfor mine fodtrin ikke skulle larme som "tordenskrald" og mit åndedræt ikke skulle hvæse højlydt. smiler

Arne heart
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Hanskrist
13/09/2025 22:59
Misforståelsen
af somo
12/09/2025 08:31
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Nyheder fra DR
Flere betjente sårede under lørdagens ..
14/09/2025 01:50
Charlie Kirk får millioner af nye følg..
14/09/2025 01:08
Rekordstor dansk medaljehøst ved Eurosk..
14/09/2025 00:52
Højlund scorer i sin Napoli-debut
13/09/2025 22:46
Kraftig regn lukkede veje i Helsingør
13/09/2025 22:20
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dommer er bekymret over deportationer fr..
14/09/2025 01:09
Zelenskyj: Alle bør lytte til USA's mel..
14/09/2025 00:24
26 betjente er såret i højreaktivistis..
13/09/2025 23:54
Dræbte Charlie Kirk får millioner af n..
13/09/2025 22:24
Flere end 130.000 indløste recept på A..
13/09/2025 21:28