annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 24 gæster og 115 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Nemesis

Hvad du skriver giver ingen mening overhovedet

Og igen går du udenom et simpelt spørgsmål der mere og mere melder sig

Citat:
Jeg betragter dig som et tænkende og reflekterende menneske der burde være i besiddelse af evnerne til at vurdere hvad du skriver i citationsboksen i en sammenligning hvad Jesus Kristus er religionshistorisk verdenskendt anerkendt for at have bragt i spil i verden.

Men du er tavs som graven - fuldstændig mundlam.


Virkelig ynkeligt at se du ikke magter at være et tænkende reflekterende menneske - ovenikøbet omkring dine egne selvmodsigelser og ovenikøbet på en debat portal

At du ikke kan forklare dig gør dig meget utroværdig og virker meget skørt når alle vi andre er her som tænkende reflekterende mennesker (minus Gerth og Jan ABC når sprutten er gået ind og forstanden ud)




Og Jesus var ikke beskæftiget med astrofysik og astrofysik og astrofysisk naturvidenskab er ikke religionens kilder - kilderne til det religiøse spirituelle åndelige

Men det har du aldrig forstået - du blander tingene sammen i et stort rod og det skyldes at den religiøse dybdedimension og det religiøse spirituelle åndelige forstår du ikke hvad er

I den religiøse dybdedimension og det religiøse spirituelle åndelige her tænkes mennesket med - "selv og verden" adskilles ikke (1)*. Men i naturvidenskab er mennesket ligegyldigt (og i astrofysik totalt ligegyldigt hvilket også er hvad du gang på gang er nået frem til) da man her søger objektiv viden om noget og i den sammenhæng skal man holde subjektet (os) ude af betragtning.


(1)*:

Citat:
Mythos konstituerer den subjektive, enestående og konkrete diskurs ved en ånd, som er vokset sammen med verden og oplever den som sit indre.

Man må imidlertid forstå, at myten afslører en stadig levende Arketanke og ikke så meget en arkaisk forældet tanke. Myten stammer fra det, man kan kalde Arkeånden, som ikke er nogen tilbagestående ånd, men en Bagvedliggende Ånd.

Menneskeånden er ikke længere alene og uden for livet, den udvikler et nyt liv - åndens liv - i en ny verden - åndens verden.

Den levende ånd, trækker sig ikke bort fra livet, men udvikler det (livet) i sig selv og i os.



Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
19/07/2025 10:16
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
Bil kører ind i menneskemængde i Los A..
19/07/2025 12:02
Barcelona vil tage imod færre krydstogt..
19/07/2025 11:18
DR Congo og oprørsgruppen M23 underskri..
19/07/2025 10:50
En dræbt og seks såret i stort dronean..
19/07/2025 10:22
Syriens præsident annoncerer omfattende..
19/07/2025 09:50
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Ukendt køretøj kører ind i folkemæng..
19/07/2025 10:09
Demonstranter hang dukker med davidsstje..
19/07/2025 09:45
Hedebølge sender Norge tæt på hidtidi..
19/07/2025 09:22
Brandfolk holder øje med høje temperat..
19/07/2025 09:09
Syrisk præsident opfordrer alle parter ..
19/07/2025 08:58