annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der er RAV i æ HAV
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 996 gæster og 191 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Nemesis

Hej Arne

Ja der er en del vi hele tiden har været enige om.


Citat:
Resten er jo detaljer - såsom at jeg ikke finder det rigtigt at indskrænke det guddommelige til: Gud.


Det er vel Gud der er ophav til det guddommelige.

Fx guddomsfylden - hele Guds Fylde.

Guds Fred der overgår vores forstand.

Guds Kærlighed Kristus hvor Gud finder selv de der er fjender af Gud.

Nu du ikke tror på Gud og ej heller mener der er en åbenbaring Gud i Kristus Jesus og du ikke ønsker at være i kommunikation og dialog med Gud gennem Bøn for at lære Jesus Kristus Gud Fader at kende gennem sin Ånd Helligånden så har jeg lidt svært ved at se du på nogen måde kan udtale dig som følger her:

"jeg ikke finder det rigtigt at indskrænke det guddommelige til: Gud"

Gud som du ikke kender, hvordan skulle du så kunne udtale dig om Gud har jeg lidt svært ved at forstå.

Gud har jo netop skabt mennesket så underfuldt guddommeligt skønt at vi måske fristes til at alene at nyde og dyrke dette tilhørende vores guddommelige natur.

Men hvad så med Gud som vi dog burde takke herfor, at være skabt så underfuldt guddommeligt skønt.

Gud giver sig kun til kende gennem sin Ånd - sin Åbenbarings Ånd - Helligånden.

1 Kor 2 er revolutionerende og de gnostiske skrifter der blev fundet i 1945 i Nah Hammadi er som Jung var også optaget af især 1 Kor 2.


Citat:
Hvad intet øje har set og intet øre hørt,

og hvad der ikke er opstået i noget menneskes hjerte,

det, som Gud har beredt for dem, der elsker ham,

det har Gud åbenbaret for os ved Ånden. Thi Ånden ransager alt, selv Guds dybder. For hvem ved, hvad der bor i mennesket, undtagen menneskets egen ånd? Således ved heller ingen anden end Guds ånd, hvad der bor i Gud. Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os. Og om dette taler vi ikke med ord, som menneskelig visdom har lært os, men med ord, som Ånden har lært os, og vi tolker det åndelige for åndelige.



Mennesket kan leve for småt og formørket i sit eget sind hvor endeligheden dominerer os og vores egne personlige kvaler der ofte leder til selvmedlidenhed - derfor er det godt at blive mindet om at vi også står i kontakt til Guds Åbenbarings Ånd. Guds Ånd der vil Åbenbare Guds Visdom og Kærlighed og Fred og Styrke og Kraft.


Mange Kærlige Hilsner HansKrist
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Jens-Frederik Nielsen om Trumps toldtrus..
19/01/2026 12:29
Danskerne er ikke blevet trætte af alko..
19/01/2026 12:15
Trump har inviteret Putin med i sit fred..
19/01/2026 12:14
35-årig frifundet for knivdrab i landsr..
19/01/2026 11:42
Passager blev taget med 28.000 cigarette..
19/01/2026 11:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Jens-Frederik Nielsen: Demonstrationer v..
19/01/2026 10:32
Verdensberømt politolog til europæerne..
19/01/2026 09:50
Kreml: Putin inviteret til at deltage i ..
19/01/2026 09:47
Offentligt ansatte advares af FE om risi..
19/01/2026 09:41
Landsret frifinder 35-årig mand for kni..
19/01/2026 09:35