annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 38 gæster og 186 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde

Citat:
Arne:

jeg ved aktivt her og nu at elske verden.


Hvad gør du da???

Er spørgsmål alle ville stille - fx hvis du kom i tv med det udsagn.

Og spændende både at høre hvad du gør og hvilke i verden værens forhold du er engageret i?

Jeg kender masser af mennesker der aktivt går til den for at forbedre miljøet og klimaet. Mennesker der synes man bliver nødt til at bidrage med konkrete handlinger.

Nu vil jeg ikke fremhæve mig selv - men min adfærd er og har været styret af i rigtig mange år, en adfærd der tilgodeser miljøet og klimaet. Sidste tiltag kom dog helt spontant af sig selv - uden at jeg havde miljøet og klimaet i tankerne - nemlig har jeg pludselig nu i snart 4 måneder været kun vegetarisk spisende.

Jeg har ikke noget imod kød - men den vegetariske kost jeg begyndte på forførte mig især pga råvarerne og farverne i køkkenet og så kom at det mere og mere bekom mig vel. Af brød har jeg kun meget groft rugbrød tilbage (og økologisk havregryn til morgenmad) - ellers er alt andet brød og kager fjernet fuldstændigt.

Jeg supplerer min vegetariske kost med kerner og nødder.

Derudover har jeg 3 andre store grundpiller i min adfærd der tilgodeser miljøet (naturen) og klimaet. Og jeg arbejder på yderlig endnu et tiltag men da det koster er jeg her inde i nogle økonomiske grundige overvejelser før jeg kan søsætte dette projekt.


Hvis Danmarks Grå Guld ville det kunne de med lethed gennemføre en bæredygtig fødevareproduktion - men det kræver selvfølgelig viljen til at ville investere den helt enorme formue i kapital pensions ordninger det Grå Guld her i den vestlige verden har fået fingrene i. Men desværre vil de fleste rejse og forbruge og de der ikke vil dette, her tør stort set ingen at investere økonomisk i den grønne omstilling. Selv om det viser sig at de mennesker eller befolkningsgrupper her i verden hvor der er flest i populationen der er over 100 år - de allesammen arbejder med jordbrug gartneri og køkkenhave og høst og madlavning selv når de er oppe i 90 og endda over 100 år. Så Edens Have er ikke bare tom snak. Lægerne har stort set fundet ud af hvorfor dette aktive liv med gartneri fødevarer produktion medfører den sundhed der giver den høje levealder.

Dette kunne alle ældre mennesker i Danmark gøre efter hvis de gad og det ville være win win for ens sundhed og levealder og win for miljøet naturen og klimaet. Medføre et nærmest negativt klimaaftryk.
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
29/07/2025 15:33
Misforståelsen
af somo
24/07/2025 08:12
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
23/07/2025 14:10
Kristus-Ordet
af Tikka
22/07/2025 17:15
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Nyheder fra DR
IMF hæver prognosen for den globale væ..
29/07/2025 15:32
DMI varsler om kraftig regn og lokale sk..
29/07/2025 15:09
Polen har tilbageholdt 32 personer: Mist..
29/07/2025 15:00
Borgmester i New York: Gerningsmand havd..
29/07/2025 14:32
Ghislaine Maxwell anmoder USA’s højes..
29/07/2025 14:25
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
IMF hæver sine forventninger til vækst..
29/07/2025 13:25
Børn drak kølervæske blandet i slushi..
29/07/2025 13:04
Analytiker: Novo Nordisks nedjustering e..
29/07/2025 13:03
Mine børn satte mig en dag på plads. J..
29/07/2025 13:00
Borgmester: Formodet gerningsmand bag sk..
29/07/2025 12:51