annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Delfin i Aalborg Nørresundby
Hvem er online?
0 registrerede 3616 gæster og 1761 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Namaskaram...

Lad os skrive verdenshistorie...

Citat:
Vær Hilset! 🙏🏻🕊

Her et lille udvalgt stykke tekst fra Vandrer mod Lyset! (Redigeret med kærlig hånd)

'Det må stå klart for enhver, at alt, hvad der på det religiøse Åndslivs område er tilført menneskeheden af åndelige værdier af større eller mindre lødighed, kun er givet i stykkevis, ofte med lange mellemrum, og mer eller mindre forvansket af den Ældste, der til alle tider og ved alle midler har søgt at dække over de absolutte og rene sandheder, for at menneskene ikke skulle få nøjagtigt kendskab til dem.

Men de, der kan og vil drage paralleller mellem alle religioner fra de allerældste tider til nutiden, vil overalt kunne finde en del af Lysets Sandheder, ofte de samme, kun gentagne i en noget anden form, men alle mer eller mindre tilslørede af menneskegjorte dogmer og iklædte menneskelige tanker og vildfarelser.

Derfor har intet religiøst samfund ret til at tro og udtrykke, at de, der bekender sig til den af deres samfund knæsatte religion, ejer den eneste saliggørende tro, at de alene er de udvalgte, at de alene skal arve Guds Rige og eje det evige Livs Gave i herlighed og glæde, og samtidig bandlyse og ringeagte anderledes tænkende og anderledes troende mennesker, da et sådant snæversyn, en sådan selvhævdelse på ens medmenneskers bekostning, er den største af alle religiøse vildfarelser.

Det Evige Liv tilhører enhver, der vil modtage det; Guds Rige står åbent for alle; hvert eneste menneske ejer Guds Kærlighed; mod alle viser Han den samme Tålmodighed, den samme Barmhjertighed ; ikke for eet eneste Menneske lukker Han sit Hjerte, og ikke for een eneste lukker Han Faderhjemmets Porte; thi for Gud; Menneskeåndens Skaber og Fader, kommer det ikke an på, hvilken jordisk tro den enkelte bekender sig til med hånd og mund, men på det ene: Om menneskene i sind og i hjerte, i tanker og i handling lever efter den tro, som de bekender sig til, uden at hænge sig i troens ydre former, i de menneskegjorte dogmer, det vanemæssige og det påtvungne, der ikke har nogen som helst åndelig værdi for Evighedslivet; kun det, som kalder på, vækker og fastholder det bedste, det ædleste og det skønneste i menneskets tanke- og følelsesliv, kun dét, har blivende og uudslettelig værdi for den enkelte'.

VML s, 306-307

Your friend forever

Krishna

PS: Hvad skal siges i denne sammenhæng...

https://www.youtube.com/@lydkunsten_dk


Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
15/07/2026 07:13
Bevidsthed - Tro - Kærlighed
af Arne Thomsen
20/06/2026 17:59
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Nyheder fra DR
Zelenskyj fyrer Ukraines hærchef
21/07/2026 21:55
Mindst 41 døde i færgeforlis ud for Gu..
21/07/2026 21:04
Trump lover Libanon støtte
21/07/2026 18:38
Der er næsten ingen dræbersnegle i år..
21/07/2026 17:25
Massivt rygeforbud på vej i Spanien
21/07/2026 16:44
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump vil indføre told på kopimedicin ..
21/07/2026 23:11
Hundredvis evakueres under skovbrand i S..
21/07/2026 22:57
Hegseth anslår prisen på krigen i Iran..
21/07/2026 21:16
Censorer på CBS advarer om indflydelse ..
21/07/2026 21:06
Zelenskyj afskediger forsvarschef efter ..
21/07/2026 20:05