annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kristen Videnskab - Christian Science
Hvem er online?
0 registrerede 15 gæster og 179 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: DYBETS DIMENSION

Hej Anne, først nu har jeg læst dit indlæg.



Om den "Den absolutte enhedstilstand" skriver du:

- Nej, det er ikke ord, jeg plejer at bruge. Det var et drilsk forsøg på at sætte nogle ord sammen, der måske både findes i din, serotonin og Kræn-P’s tilgang til det ”religiøse”. Kræn-P har i dag i forbindelse med en zen-bog skrevet om det at blive et med altet. Jeg mener ikke, at det nødvendigvis er der, vi finder os selv (genkender/henter nye ressourcer, finder livsvisdommen osv). Citat slut.

Fremragende at du ikke falder på røven for "Den absolutte enhedstilstand"; og resten af dit indlæg vidner om at du formår at stille et reelt alternativ op til denne demente livsfornægtende og benægtende mulighed. Hvorfor skulle mennesket dog rage rundt i mørke og naturvidenskabelighed (altet og kosmos) under personplanet, det har jeg dog aldrig forstået.

”DET” –religiøsitet (og ”DET” –verdensforklaring) har aldrig haft min interesse i en spirituel personlig sammenhæng, og i den forbindelse ej heller ”en absolut enhedstilstand”, det er at føre folk bag lyset (under personplanet) og efter min mening et misbrug af naturvidenskabelig forskning/frontforskning, nå denne forskning hele tiden inddrages for at forklare tvivlsomme bevidsthedstilstande.

Ole Bjørn gav en fremragende ””DET” –verdensforklaring” for ikke så lang tid siden; men mennesket er ikke som person (i Kristus; som spirituel person) en del af dette ”DET”; men dette ”DET” er en del af mennesket, mennesket som en spirituel personlighed.

Når vi beskæftiger os med det religiøse må vi aldrig glemme ansigtet, øjet og lyset, det personlige; vi må ikke bevæge os rundt under personplanet, som al naturvidenskab er et eksempel på.

Enhver meditation (spirituel meditation) må aldrig glemme glemme ansigtet, øjet og lyset (1)*, det personlige (det ”guds billede” vi er skabte i, altså Kristus); vi må ikke bevæge os rundt under personplanet, som al naturvidenskab er et eksempel på og enhver beskæftigelse med ”det” ubevidste er, som for eksempel "Den absolutte enhedstilstand".


(1)*:

Lyset, det sande lys, som oplyser ethvert menneske, var ved at komme til verden. Joh 1, 9. Dette lys som altid har ansigt og øjne, repræsenterer vores personlighed.


Mange kærlige hilsner Hanskrist.
Seneste indlæg
DE TOBENEDE ABER
af Hanskrist
17/07/2025 19:06
Lys
af Hanskrist
14/07/2025 13:31
Misforståelsen
af somo
14/07/2025 09:14
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
Frankrig har overdraget de sidste milit..
17/07/2025 19:29
Rusland sigter estisk museumsdirektør f..
17/07/2025 18:14
Slovenien erklærer israelske ministre u..
17/07/2025 18:10
Tredobbelt grand slam-finalist tager en ..
17/07/2025 16:32
Københavns Kommune vil nu underrette be..
17/07/2025 16:01
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Henvendelser om forsvundne brevduer væl..
17/07/2025 16:25
Professor bag nyt opsigtsvækkende studi..
17/07/2025 16:20
Kurt Strand: Turisme er godt. Vi vil bar..
17/07/2025 16:00
220 læsere har deltaget i Kristeligt Da..
17/07/2025 16:00
Til ”Godmorgen Gud” blev de unge min..
17/07/2025 16:00