annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Strandbumse livet
Hvem er online?
0 registrerede 687 gæster og 538 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde

Citat:
Tikka: Ingen åbenbaringer uden bevidstheden kategoriserer oplevelsen til dette.



Vrøvl

Det er ikke bevidstheden der afgør om en ÅBENBARING er en ÅBENBARING.

Kom nu ud af dit evindelige hjernespind. Fordi du lever i sindet bevidstheden er det jo ikke sikkert alle vi andre gør.

Problemet hedder ensomhed - det ensomme gudsforladte menneske der tænker over tingene = syndefaldet -- her kan du vælge at forblive og påstå at alt er hjernespind og bevidsthedens opfindelse.

Normalt går man til psykiater psykolog eller begynder at tage stoffer hvis man ikke kan komme fri af sit eget sind - det kun bevidstheds mæssige. Dette er HELVEDE - spørg psykiaterne - de har stort set kun mennesker der er havnet og fanget i deres eget sind bevidsthed.

Psykoanalysen var et kæmpe fremskridt hvor man pludselig nu kunne hjælpe mennesker der ikke kunne blive fri og løs af deres eget sind bevidsthed - bevidstheds trummerum = helvede på jorden = ensomhed - det gudsforladte ensomme tænkende mediterende spekulerende menneske om alting.

Det er EKSTASEN - de EKSTATISKE fx SPONTANE SUVERÆNE LIVSYTRINGER - fx som vi kender disse i forbindelse med FORELSKELSEN der gør at mennesket bliver fri og løs af sig selv og overvinder sin ensomme ideforladte/Gudsforladte tænkning - og føler sig pludselig levende og i EKSISTENS. Her er bevidstheden noget vi kan bruge men ikke noget vi lever i - dapper/trisser rundt i fra morgen til aften (og bliver det for meget med bevidsthed og sind fra morgen til aften - findes der vel anti depressiv psykofarmaka - men et helvede er det - iøvrigt nøjagtig som bibelfundamentalistisk Overtroiskhed.

Men det er her det religiøse spirituelle kommer ind i billedet som de EKSTATISKE GUDS ÅBENBARINGER fx KRISTUS HEMMELIGHEDEN - GUDS VISDOM der HJÆLPER OS - og det meget bedre end psykiatri.

Der er noget her i livet vi hverken kan læse os til eller tænke os frem til - her skal der de LIVSBEKRÆFTENDE EKSTATISKE GUDDOMMELIGE ÅBENBARINGER til for at vi mærker vi lever - og vi kommer ud af sindet og bevidstheden og ned i krop og eksistens.

PS:

Vær venlig at underskrive dig TIKKA - ellers forvirrer du folk - Arne fx og andre - men jeg kender dig for godt til at lade mig bedrage.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
11/04/2026 10:26
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
Flere partier melder sig på banen om py..
21/04/2026 09:42
Politiet efterlyser formodet gerningsman..
21/04/2026 09:40
Træer er blevet kronraget i hærværk
21/04/2026 09:38
Dansk eks-topchef for svensk bank friken..
21/04/2026 09:13
Sikkerhedsfirma advarer mod svindel med ..
21/04/2026 08:57
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dansk eks-topchef i svensk bank frikende..
21/04/2026 07:13
Flemming Østergaards hustru er død eft..
21/04/2026 06:45
Rederier advares mod at betale for falsk..
21/04/2026 06:40
Carlsberg skal producere Pepsi-produkter..
21/04/2026 06:33
Opførelsen af vindmøller på land er n..
21/04/2026 06:12