annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 30 gæster og 237 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Arne

Citat:
Først lige dét med ydmygheden.
Det er ikke noget jeg tilstræber, men noget der - for mig - er en naturlig følge af synet på dette univers, hvor vi mennesker, ligesom alt andet levende er en del af naturen på denne klode, der jo en en bagatel i en enkelt af de uhyre mange galakser.
Så for mig er det ikke Gud, Mennesket og Naturen, men det guddommelige og universet, hvor vi mennesker, som en levende art jo knap nok er en bagatel


Jeg har forstået, at du ser kærligheden og ydmygheden opstå i dig naturligt, når du undres over, at vi ER - ja, at noget overhovedet ER.

Det er efter min overbevisning også et Bibelsk tema, at mennesket kigger op mod himlen og ser sig rundt om i naturen og UNDRES og OVERVÆLDES af Guds skabelses skønhed og storhed ... og måske oplever det samme som dig.

Men det fører IKKE til, at mennesket eller noget levende væsen går hen og bliver en "bagatel". Tværtimod. ALT har værdi. HELE Guds skabelse har værdi.

Hvad angår intuitionen, så er her nogle citater:

Intuition, evnen til umiddelbar og direkte opfattelse af en helhed eller sammenhæng uden forudgående rationel tænkning. Denne helhed kan være et almenmenneskeligt livsforhold, en praktisk, teknisk eller erkendelsesmæssig problemstilling eller tilværelsens inderste væsen.

Indsigten har således åbenbaringskarakter og kan som sådan hverken kontrolleres eller begrundes rationelt; men dette forhindrer ikke, at den for den oplevende altid fremstår med høj sandhedsværdi.

Til den intuitive indsigt knytter der sig ofte et særegent "nærvær", hvori afstanden mellem den erkendende og det erkendte er ophævet, så man så at sige bliver ét med genstanden for sin betragtning og forstår dennes væsen indefra.

I sjældne tilfælde kan denne konkrete enhed igen blive indgangen til den totale enhedsoplevelse (unio mystica), som mystikerne beretter om, hvor individet bliver ét med det værendes inderste væsen og i ét nu forstår alt.


https://denstoredanske.lex.dk/intuition

(Hanskrist, dine åbenbaringer har vel så en anden slags karakter?!)

Kh Thomas
Seneste indlæg
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
28/10/2025 11:24
Misforståelsen
af somo
25/10/2025 09:24
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Nyheder fra DR
Microsoft-problemer giver netproblemer i..
29/10/2025 18:40
Politiet efterlyser dement mand i hvid F..
29/10/2025 18:21
Israel udfører et angreb i det nordlige..
29/10/2025 17:40
Fransk anklager: To sigtede har delvist ..
29/10/2025 17:28
Dødstal stiger til 132 efter aktion mod..
29/10/2025 16:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Ytringsfrihed eller hadtale? Usædvanlig..
29/10/2025 16:17
Orkan efterlader spor af ødelæggelser ..
29/10/2025 16:09
It-problemer hos Microsoft resulterer i ..
29/10/2025 16:02
FN: Orkanen Melissa skaber hidtil uset n..
29/10/2025 16:00
Kristen ungdomspolitiker i Norge: En vol..
29/10/2025 16:00