annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus december
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 18 gæster og 257 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde

Citat:
Men et liv efter døden og en "strækken sig ud" i Guds uendelige virkelighed og en evig udvikling individiuelt og kollektivt tror jeg på. Men hvordan det kommer til at se ud ...?! Hvordan vi i det hele taget kan forestille os tid, rum og krop efter "opstandelsens dag" tror jeg er svært at svare på. Nok mindst lige så svært som at svare for en larve, hvad det vil sige at være en sommerfugl. Men at vi fortsætter vores eksistens og vokser i kærlighed og sandhed, dét er for mig nærmest indlysende.

Men du tror jeg ret beset IKKE på et liv efter den fysiske død, gør du?



nej ikke efter døden --- men her i livet - liv arver liv - så døden er ikke et fremskridt overhovedet - det er livet - mens vi er her - at der sker noget - her døden bliver besejret - her vi iklæder os det udødelige så der ingen død er

det var skudt lige fra hofterne

jeg er allerede i løbetøjet for at løbe single track ude i hedeklitterne ved Rødhus,, måske noget af det smukkeste løbeterræn der overhovedet findes jeg nu skal ud på

døden er vores - ikke en ulykke, ikke noget der kommer på tværs - det er vores død og vi skal sørge for at dø i live, dø mens vi lever - ingen må tage døden fra os - vores død, vores fuldendelse som vi iklæder os, ja vi skal sørge for at Kristus vinder skikkelse i os nu:

Kristus skal forvandle vort fornedrede legeme og give det skikkelse som hans herliggjorte legeme med den kraft, hvormed han kan underlægge sig alt. Filipperbrevet 3.

Paulus svinger imellem at dette indtræffer her og nu eller senere - jeg foretrækker Paulus de steder hvor han holder på at det foregår nu og her og ikke skal ske engang ud i fremtiden. Mine egne personlige spirituelle erfaringer siger også at det er her og nu mens vi lever at vi besejrer døden ved at vi iklæder os det uforgængelige Spirituelle Kristus legeme - hvor vi erfarer at tiden er så meget anderledes end vi forestiller os tiden, ja tiden er så anderledes at spørgsmålet om der er liv efter døden slet ingen mening giver - disse spirituelle erfaringer har jeg haft, hvor spørgsmålet om der er liv efter døden simpelthen ingen god mening giver, kun når vi er mennesker med menneskelig fornuft og forståelse vores tid (hvor vi endnu ikke har forstået hvad TID er for Gud, hvad Guds Tid er) giver det mening at spekulere på om der eventuelt er liv efter døden.



Citat:
Schweitzer fremhævede en apokalyptisk Jesus (hvilket Paulus også gør) - og er du ikke også glad for Schweitzer?


jo glad for Schweitzer og ja enig med Albert i at apokalyptisk Jesus også er Paul's opfattelse begivenheden Jesus Kristus og det derfor hedder Jesus og Paulus frem for den falske modstilling Jesus eller Paulus. En Ny Guds Værens Kraft - en ny Æon/Tid er brudt igennem i verden - som vi bedst kender gennem Gud Helligåndens mægtige gerninger med os - hvor HEL HEL-bredelserne står helt centralt:

Sygdom, både fysisk og mentalt, individuelt og samfundsmæssigt, er en følge af den menneskelige ånds fremmedgørelse Guds Ånd, den guddommelige Ånd, og at ingen sygdom kan helbredes, og ingen dæmon drives ud uden den menneskelige ånds genforening med den guddommelige Ånd.



og tak for links og inspiration Thomas,
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
26/04/2025 08:48
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
24/04/2025 19:52
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Flensborgs gamle GOG-drenge sender fynbo..
29/04/2025 22:17
Røde Halvmåne: Ambulanceredder anholdt..
29/04/2025 21:28
Tre personer dræbt i skudepisode i Sver..
29/04/2025 19:37
Ældre mand med rollator blev fundet med..
29/04/2025 19:30
Trump deporterer stadigvæk færre migra..
29/04/2025 19:26
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Canadas Carney forventes at danne mindre..
29/04/2025 20:11
USA truer med at trække sig som fredsmÃ..
29/04/2025 19:09
Kendt i hele verden: Ikonisk sol fylder ..
29/04/2025 18:00
Årets konfirmander tror på Gud og glæ..
29/04/2025 18:00
Fin og intim lille fotoudstilling i Kare..
29/04/2025 18:00