annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Limfjorden Nørresundby siden
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 183 gæster og 215 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Hanskrist

Jeg læser, hvad du skriver, og har tænkt over tre ting:

1. Osho, siger du. Det var jo en mand fra østen (hvor han vist blev upopulær blandt sin samtid?), som selv talte varmt om meditation. Men jeg forstår godt, hvis det lige netop var ham, du var draget af, for så vidt at han også havde meget kropslige meditationer. Og du er jo KROP, Hanskrist! Han brugte vist også psykoterapi i sine meditation, som dog også havde en stille dimension. Hvorfor er du draget til Rajneesh?

Når jeg læser om kristendommen, så er en af de helt store misforståelse, at kristendommen er "kropsløs". Men nej, kristendommen går meget op i krop. Også i krop ved opstandelsen. Paulus selv sammenligner jo vores krop nu med den kommende som et frø, der bliver en plante. Embodiment, jovist! N.T. Wright siger vist noget i stil med, at vi lige nu kun er en skygge af det, vi vil blive. Vi bliver ikke uden krop, uden identitet. Vi bliver endnu mere solidt KROP og IDENTITET. Mere os selv end vi nogensinde har været.

Det smukke er, at vi i al vores unikhed stadig bliver mere kollektive. Som lemmer på et større legeme (også Paulus).

2. Askese og spiritualitet. Jo, jeg går ind for askese. En måde at si meget fra, men ikke for at forblive i en tom og stille tilstand for sit eget "apatiske velværes skyld". For at lade noget bedre indtage scenen. Som en renselse før vi kan lade noget ægte gro. Og jeg tror, at disse processer må køre side om side. Vi må faste fra et vist aspekt af denne verden - dens guld, vores bug og al blændværk - for at kunne gøre noget godt I VERDEN. Vi står allerede i en vis spirituel forstand i den genfødte verden og er - med Jesus som fundament - broen mellem denne verden og den kommende.

Jesus havde selv 40 dage i ørkenen, hvor han "led sult". Også Paulus var stille i en tid, hvis jeg har forstået det korrekt. Og jeg mener, at Wright siger noget i stil med, at Paulus tog på "en slags retreat", hvor han forsøgte at være nær Gud ved Mount Sinai in Arabia.

Om selve Damaskus-oplevelsen foreslår Wright vist, at den kunne være sket som følge af en meditation, jøderne foretog (en visualiserings-meditation) *

3. De østlige religioner stopper ikke ved askesen eller tomheden eller en fredfyldt meditativ og tankeløs tilstand. Mig bekendt følges denne fase op med et aktivt liv i samfundet, hvor det guddommelige stråler igennem dem og kommer omgivelserne til gode. Det er i hvert fald, hvad jeg mener at have forstået. Derfor ser jeg faktisk store ligheder mellem østen og vesten og kan ikke lade være med at forestille mig, at de cirkler sig ind på det samme fra forskellige sider.

*


Den anden er Tom Holland, som også har været oppe at vende her.

Kh Thomas
Seneste indlæg
Troens frihed
af Hanskrist
04/06/2025 10:20
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Nyheder fra DR
Bulgarien har kurs mod at indføre euroe..
04/06/2025 13:51
Sverige køber milliarddyrt forsvarssyst..
04/06/2025 13:40
Festglade mennesker kan påvirke trafikk..
04/06/2025 13:26
FN's Sikkerhedsråd skal stemme om en ø..
04/06/2025 13:16
CBS dømt til at betale over 100.000 kro..
04/06/2025 13:10
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Kåre Gade: Min svoger skyder genvej ove..
04/06/2025 12:00
Bilist med alkoholpromille på 3,62 døm..
04/06/2025 11:43
Nato-chef har inviteret Ukraine til topm..
04/06/2025 11:39
Bulgarien klar til at indføre euro mens..
04/06/2025 11:36
Wickr var kriminelles foretrukne platfor..
04/06/2025 11:33