annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Blue Mind og Green Mind
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 538 gæster og 680 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde

Citat:
Arne: Og jeg tænker på, hvorfor mine ord i øvrigt ophidser dig så meget, at du angriber mig - endda personligt som bl.a. "idiotisk", "uudholdeligt selvforherligende" og "falsk ydmyg".

Hvad er det mon ved min måde at opleve verden, det guddommelige og livet på, der provokerer dig så meget?

Spørgsmål:
Betyder det, at du ønsker mig udelukket fra Trosfrihed.dk?


Nej selvfølgelig ønsker jeg dig ikke udelukket fra Trosfrihed.

Men jeg ville ønske ihvertfald to ting:

1):

At du kom ud af din konstante frelsthed og konstante selvforherligelse - fremhæver dig selv som så ydmyg at alle andre dumper.

2):

At du dropper dine konstante trusler om injurier søgsmål. Det er fuldstændig ude af proportioner og ovenikøbet fra dig der ikke sparer på injurier påstande om andre, fx undertegnede.


Arne:

"Hvad er det mon ved min måde at opleve verden, det guddommelige og livet på, der provokerer dig så meget?"


Det der ophidser mig er fx din ukritiske brug af et JESUS KRISTUS IKON - når stort set ALT du skriver er en forfølgelse og latterliggørelse og det stik modsatte af hvad JESUS KRISTUS er kendt for at have bragt i spil i verden.

DU PRÆDIKER KONSTANT DET STIK MODSATTE AF HVAD JESUS KRISTUS STOD FOR. - helt fint - hvis du så ikke pludselig flager med et JESUS KRISTUS IKON --- i den sag får du ALDRIG lukket munden på mig.


Det er det mest absurde og nonsens meningsløse og uhæderlige uredelige trick jeg nogensinde har oplevet fra et reflekterende tænkende menneske. Man kan gøre sig mange tanker om hvorfor du gør det og hvorfor du ikke engang selv opdager den uoverensstemmelse - det groteske meningsløse misforhold.

-0-0-0-

Du ser splinten i din broders øjne men du kan ikke få øje på bjælken i dit eget øje. Du kan ikke se dig selv udefra - du mangler i den grad at være selvkritisk og at interessere dig for hvad andre skriver. Visse andre's indlæg ignorerer du fuldstændig, det er så også okay hvis du så ikke ville gøre dig klog på tingene, men du vil gerne kloge dig på fx Paulus og undertegnede helt uden at læse os og forstå os.

Det er simpelthen intellektuel dovenskab og gør at vores debatter bliver idiotiske, hvor vi ingen INGEN fremskridt formår at gøre.
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
Flere rejsende end nogensinde før i Kø..
13/03/2026 10:27
Plejehjem i Rudersdal ansætter virksomh..
13/03/2026 09:48
Tre mænd anholdt for tyveri: Mistænkes..
13/03/2026 09:12
Netflix' mest sete film får en efterfø..
13/03/2026 09:00
Venedig Biennalen kan miste støtte, hvi..
13/03/2026 08:45
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dennis Knudsen afviser bestikkelse: Jeg ..
13/03/2026 08:30
Krav om mere kontrol: Brud på asbestreg..
13/03/2026 08:28
Passagerrekord løfter omsætning og ove..
13/03/2026 08:08
Britisk turist blandt sigtede for videod..
13/03/2026 07:56
Egmont øger driftsoverskud til over en ..
13/03/2026 07:34