annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Vinter Nytårs Løbehilsner fra Nordjylland
Hvem er online?
0 registrerede 1828 gæster og 162 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Arne

Citat:
Min replik:
Jo, det kan - og vil - jeg ikke benægte, men siden vi sidst kommunikerede, er der nok for mig sket lidt angående vejen frem til denne - for mig - altomfattende og omsorgsfulde kærlighed.


Når jeg læser dine sysnpunkter, så får jeg det indtryk, at vi har en meget forskellig opfattelse af religion. Det vil nok vise sig i mit svar til dig.

Citat:
Jeg husker ikke, om vi før har været inde på det, men for mig er udgangspunktet "væren" som modsætningen til "ikke-væren" for ikke lige ud at sige "det absolutte intet", der gi'r mig et sug i maven og gør mig svimmel, men som også får mig til at opleve det værendes vidunderlige mirakel.

Så behøver jeg ikke at tvinge mig selv til at være "fattig i ånden", "ren af hjertet" og "opfyldt af kærlighed", for så kommer det helt af sig selv, synes jeg.


Interessant!

Der er også andre veje, uden at man skal "tvinge sig selv" til at elske. Det levede liv, det daglige liv, med bøn og opmærksomhed på sine medmennesker og andre væsener.

Citat:
"Fattig i ånden" får mig til at tænke på de mange religioner, der vil forklare "det værende" og dets mirakuløse vidunderlighed ved noget menneskelignende, som de kalder Gud - og som endda er af hankøn.


Det er ikke den opfattelse jeg får, når jeg læser om de mange religioner. Nogle religioner lægger eksplicit vægt på, at Gud ikke er noget køn, og at Gud ikke er noget menneskelignende, end ikke et væsen, men snarere Al Værens Grund og Virkelighed. Der er også hyppigt en erkendelse af, at det kan være svært at "nærme sig" det Guddommelige uden at sproget får et poetisk præg.

Citat:
Dét synes jeg er alt, alt for småt til at forklare den vidundeligt mirakuløse væren, og jeg tror slet ikke, det er noget, vi mennesker skal snage i.


Nu ved jeg ikke, hvor meget du læser om religioner, og hvor meget du fordyber dig i de religiøse skrifter. Men jeg får bestemt ikke indtrykket af "noget småt", ej heller at der foregår en "snagen". Der er ofte en erkendelse af, at mennesket ikke kan putte "Gud på formel", men dog kan opleve det Gudommelige.

Citat:
"Ren af hjertet" får mig til at tænke på, at det efter min mening er storhedsvanvid at tro, at verden er til for os, i stedet for at vi mennesker blot er en del af den nuværende verden, som vi skal indpasse os harmonisk i - ikke plyndre klodens ressourcer, ikke svine den til - og ikke være alt, alt for mange - med klimakrise og pandemier til følge.


Er det det, du læser, når du studerer religion? - At verden er til for os? Det er ikke det, jeg læser. Tværtimod læser jeg, at vi er til for verden. At vi har det Kald at Tjene.

Citat:
Finder vi frem til at erkende, at vi ikke skal snage i, hvad jeg - alt for frækt, men i mangel på et passende ydmygt udtryk - drister mig til at kalde "det guddommelige", og fornemmer vi det vidunderligt mirakuløse værende, og indser vi ydmygt vores plads i det værende, så tror jeg, den ægte, omsorgsfulde og altomfattende kærlighed kommer helt af sig selv


Jeg tror også på ydmyghed. Men frem for at rette opmærksomheden mod væren vs. ikke-væren, så tror jeg mere på at rette opmærksomheden direkte mod vores medskabninger med ønsket om, at vi må fatte kærlighed.

Kh Thomas
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Kristne bortført fra kirker i Nigeria
19/01/2026 21:09
Hval spottet igen i Flensborg Fjord
19/01/2026 20:07
Italiensk modedesigner Valentino er død
19/01/2026 18:06
I nyt interview vil Trump ikke kommenter..
19/01/2026 17:31
Løkke efter møde og støtte fra Storbr..
19/01/2026 17:25
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Mark Rutte har måske verdens mest utakn..
19/01/2026 18:37
Lars Løkke til Trump: Du kan ikke true ..
19/01/2026 18:07
Grønland, toldsatser og Putin. Test din..
19/01/2026 18:00
Danmark skal udrulle varslingssystem til..
19/01/2026 17:57
Flere danske soldater er landet i Nuuks ..
19/01/2026 17:40