annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 19 gæster og 229 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde

Citat:
HansKrist:

I mit Picasso indlæg skrev jeg du kunne tåle kritik Gerth - gør nu ikke mine ord til skamme ved at forsætte med at afsløre hvor nærtagen og såret du er over at jeg har påpeget den lidt uhyggelige mørke side der er med inde over din tænkning.



Citat:
Gerth:

Ja, De værste syndere har nydt livet dejligt, hvor jeg ikke engang anerkendes af jer om mit værk, der er billedet som, jeg er.

Flere i den virkelige verden har anerkendt mit skriveri som det højest intelligente åbenbaring.



Du skulle også lære at nyde livet Gerth, håber også du gør det. Og fortæl gerne om din hverdag.

Du har sørme nydt en vis anerkendelse her på trosfrihed, måske også mere end du fortjener når vi ser på hvordan du har behandlet os.

Har du vist respekt og anerkendelse til nogen her på Trosfrihed???

Iøvrigt læste jeg et indlæg af dig der var ret klart formuleret, så du kan jo godt.


Ha en rigtig go søndag

Venlig hilsen HansKrist



PS:

Citat:
Gerth:

Flere i den virkelige verden har anerkendt mit skriveri som det højest intelligente åbenbaring.


Citat:
Hvad intet øje har set og intet øre hørt,

og hvad der ikke er opstået i noget menneskes hjerte,

det, som Gud har beredt for dem, der elsker ham,

det har Gud åbenbaret for os ved Ånden. Thi Ånden ransager alt, selv Guds dybder. For hvem ved, hvad der bor i mennesket, undtagen menneskets egen ånd? Således ved heller ingen anden end Guds ånd, hvad der bor i Gud. Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os.



Det er helt naturligt med åbenbaringer Gerth - det er den måde kristendommen som en steppeild bredte sig, selv om der var risiko for at de blev forfulgte og slagtet (henrettet).

Åbenbaringer kan også være rettet imod vores vitalitet som når det er de spontane suveræne livsytringer der bryder frem på uimodståelig og overvældende måde og overtrumfer vores formelle konventionelle stupide adfærd og dermed bringer liv og glæde og befrielse og healing i spil. Noget der i den grad prægede de urkristne menigheder samfund hvilket de paulinske breve står som et stærkt vidnesbyrd om. Der var sørme højt til loftet og en leben og halløj, humør glæde og begejstring og entreprenant kreativ foretagsomhed på spil sammen med at de tog sig kærligt af hinanden.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
18/10/2025 09:00
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
Én dræbt efter et fragtfly glider af l..
20/10/2025 00:44
Max Verstappen forvandler endnu en pole ..
19/10/2025 23:08
En pung tilhørende en 58-årig savnet m..
19/10/2025 21:38
Vejle-profil rystet efter at blive ramt ..
19/10/2025 21:13
Israel angriber flere steder i Gaza
19/10/2025 20:24
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Ukrainsk droneangreb dræber to på russ..
20/10/2025 00:25
Transportfly er gledet af landingsbane i..
19/10/2025 22:32
Anmeldere: Katy Perry var på månen med..
19/10/2025 21:39
Nordkoreansk soldat krydser tæt bevogte..
19/10/2025 21:22
Politiet har sigtet 11 virksomheder for ..
19/10/2025 20:40